15 Temmuz’un Arkasındaki Siviller (2)

Kemal Batmaz

Kaynak Holding’in üst düzey yöneticilerinden biriydi. Kaynak Holding 1979 yılında Gülen Cemaati’nin ticari işleri için kurulmuştu. Son Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tosun, 70’lerden beri Fethullah Gülen’in yanında bulunmuş, 1986’da onunla birlikte gözaltına alınmış, cemaate ait Zaman gazetesinde yöneticilik yapmış, Gülen cemaatinin önde gelen isimlerden biriydi

Kemal Batmaz da 2012 yılında Kaynak Holdinge bağlı reklam ajansı Kaynak Medyanın yöneticisiydi.

4 yıl önce İstanbul Taksim’deki ajansın ofisinde çekilen tanıtım filminde karşımıza çıkan Batmaz’ın adı, Kaynak Medya’nın organizasyonunda İstanbul’daki reklamcıların bir araya geldiği Update/2012 Marketing Trends and Future başlıklı toplantı sırasında gazetelerde ve televizyonlarda yeralmıştı.

Batmaz, 2015 yılında bir üst düzey Koç Holding yöneticiyle birlikte Matris adlı bir emlak şirketi kurdu.

18 Ekim 2009’da Adil Öksüz ABD’ye giderken, Kemal Batmaz da 20 Ekim 2009’da ABD’ye uçmuştu. Batmaz, 22 Ekim 2009’da, Öksüz 23 Ekim 2009’da yurda dönmüştü. Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ın 16 Mayıs 2010 tarihinde ABD’ye gidip, 25 Mayıs 2010 tarihinde birlikte yurda dönmüşlerdi.

Darbe girişiminden iki gün önce 13 Temmuz 2016 günü THY’nin TK002 sefer sayılı New York-İstanbul uçuşunda da Kemal Batmaz ve Adil Öksüz aynı uçakla ABD’den Türkiye’ye yine birlikte döndüler. Uçak İstanbul Atatürk Havaalanı’na indikten sonra güvenlik kameraları onları arabaya inene kadar yan yana görüntüledi.

 

Batmaz ifadesinde bu görüntüler için “Miles kartına puan yüklenmesi işlemi yapılması gerekiyordu. Peş peşe denk gelmiş olabiliriz. Bu bir tesadüftür” dedi.

Ama ‘tesadüfler burada bitmedi. Kemal Batmaz da Adil Öksüz gibi darbenin geri püskürtüldüğü 16 Temmuz sabahı darbecilerin merkez üssü olan Ankara’daki Akıncı Üssü’nde yakalandı. Yine tesadüf bu ki o da ifadesinde “tarla bakmaya geldiğini” söyledi.

Holding yöneticiliği, reklamcılık yapmış, hiçbir resmi görevi olmamış bir sivilin darbe gecesi bir hava üssünde ne yaptığı ise Akıncı Üssü içindeki 143. F-16 Filosu’nun koridorlarında 15 Temmuz gecesi çekilmiş güvenlik kayıtlarının bulunmasıyla ortaya çıktı.

Görüntülerde Kemal Batmaz, darbe gecesi F-16’ların bağlı olduğu 143. Filo’nun koridorlarında telaşla dolaşıyor, koridorlarda kendisine selam veren askerlerle konuşuyor, odalara sanki orada çalışıyormuş gibi rahatlıkla girip çıkıyor.

Ama darbe gecesi hava üssünün koridorlarındaki tek sivil o değildi.

Darbe gecesi 143. Filo’nun koridorlarına ait kamera görüntülerinde etrafta telaşla koşuşturan bir sivil daha dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: