15 Temmuz’un Arkasındaki Siviller (3)

Bilişimciler

Harun Biniş

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden Bilkent Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu. 2001 yılında İstanbul’da katıldığı 5. Lotus Zirvesi’nde Sürat Bilgisayar İnternet Çözümleri Grup Yöneticisi olarak “Kriminal Polis Laboratuvarı Başarı Öyküsü” adlı bir sunum yapmış.

Sürat Bilgisayar ya da sonraki adıyla Sürat Bilişim Gülen Cemaati’ne ait Kaynak Holding’e bağlı şirketlerden biri.

 

Biniş, 2010 ve 2013 yılları arasında Türkiye’de adli dinlemelerin üssü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında çalışmıştı. Hakkında gazetelerde kurumun dinleme altyapısı kuran mühendis olarak haberler çıkmıştı.

2014’ten sonra bu kurumdaki yasa dışı dinlemelerle ilgili açılan davanın sanığı olmuş, mahkemede ifade verdi.

Biniş’in son işyeri ODTÜ Teknokentinde bulunan savunma sanayi üzerine çalışan bir bilişim şirketi.

Yine tesadüf eseri o da Kemal Batmaz ve Adil Öksüz gibi 15 Temmuz gecesi şehir dışındaki bu askeri üstte gözaltına alındı ve savcılara “arsa bakmaya” geldiğini söyledi.

Ama Adil Öksüz’den farklı olarak hem Kemal Batmaz hem de Harun Biniş tutuklandılar ve şu anda hapisteler.

Gülenci Kaynak Holding’in başka çalışanları da darbe gecesi mesaideydi

 

Harun Şahin

Kaynak Holding bünyesinde, İstanbul’daki tüm sokak kamerası sistemlerini yapan Sürat Teknoloji’nin eski Genel Müdürüydü.

Niyazi Akalın

 Kaynak Holding’e bağlı Sürat Teknoloji’de sistem mühendisiydi.

Seyfullah Genç de

Harun Şahin’in sahip olduğu Supercom şirketinin CEO’suydu. Son olarak Türkiye’nin en büyük çimento şirketlerinden birinde Bilgi Teknolojileri Yöneticisi olarak görev yapmaktaydı.

İstanbul’da darbe gecesi onların görevi TRT ve digital yayın platformu Digitürk yayınlarını ele geçirmekte darbecilere yardım etmekti. Her üçü de darbenin püskürtüldüğü 16 Temmuz sabah saatlerinde TRT’nin İstanbul binasının dış duvarından kaçarken görüntülendi.

Darbe gecesi Ankara’daki TRT Genel Müdürlüğü binasını ele geçiren darbeciler darbe bildirilerini ekrandan zorla okutmuşlardı.

O gece TRT’deki darbecilerin yanında da sivil mühendisler vardı.

Bilgisayar Mühendisi Onur Demircan onlardan biriydi. 2007 yılında Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan bölümlerinden ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olmuş, 2015 yılında yine ODTÜ’de sosyal medya veri analizi alanında Management Information System doktorası yapmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne savunma ve havacılık konularında hizmet veren Havelsan’da çalışmaktaydı.

Darbe gecesi Ankara’daki TRT binasına darbecilerle birlikte gelmişti. Yanında isimleri tespit edilemeyen başka siviller de vardı.

Demirecan’ın yıllık iznini kullanmak için 15–29 Temmuz tarihlerini seçtiği ortaya çıktı. Kamera görüntülerinin ortaya çıkmasından sonra gözlerden kayboldu, bir email ile kurumuna istifasını gönderdi.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: