15 Temmuz’un Arkasındaki Siviller (4)

Emniyetçiler

Sadece siviller değil, Gülen cemaatiyle ilişkisi olduğu için 2014’ten sonra görevden uzaklaştırılan ve aranan polisler de darbe gecesi ortaya çıkmışlardı. Biri 2013’teki Gezi Parkı protestolarından tanıdık bir isimdi.

Mithat Aynacı, Gezi Parkı olayları sırasında gösterileri bastırmakla sorumlu Polis Güvenlik Şube Müdürü Yardımcısıydı. Aşırı gaz kullanımı, keyfi göz altılarda onun da imzası vardı.

1 Kasım 2014’te Gülen Cemaati mensubu olduğu için görevden alındı. Daha sonra bir mahkeme kararıyla polisliğe geri döndü ama hiçbir göreve atanmadı.

Darbe gecesi İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasını teslim almaya gelen darbecilerin tankını durduran halk askeri tankın içinden polis üniformalı bir adamı çıkardı. Bu adam Mithat Aynacı’ydı. Darbecilerle birlikte kovulduğu İstanbul Emniyetini teslim almaya gelmişti.

 

Kolejciler

Anafartalar Kolejleri, Ankara’da laik ve Kemalist bilinen özel bir okuldu. Asker çocuklarına okulda indirimler yapılıyordu. Kolejin sahibi Hakan Çiçek darbe gecesi darbecilerin üssü Akıncı’da yakalandı. İfadesinde “subay olan bir öğrenci velisini ziyarete geldiğini” söyledi.

Ama kolejin Gülen Cemaati’nin ordu içindeki subayların çocuklarını göndermeleri için kurulmuş bir kolej olduğu ortaya çıkarıldı ve kolej kapatıldı. Kara Havacılık Komutanlığında binbaşı rütbesinde helikopter bakım pilotu olan kardeşi G.Ç. de darbeden tutuklandı. Savcılık Hakan Çiçek’in Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’la aynı tarihlerde 2016 yılının Ocaki Mart ve Haziran aylarınd ABD’ye gittiği tespit etti. Çiçek, ifadesinde bunun tamamen tesadüf olduğunu, ABD’ye işleri dolayısıyla gittiğini iddia etti.

Twitter'ci Askerler

Analizharbi, Twitter’da binlerce takipçisi olan güvenlik ve askeri konularda bilgiler paylaşan popüler bir hesaptı. PKK ile çatışmalardan bilgiler, Suriye’den hükümeti eleştiren teknik askeri analizler paylaşıyordu. 40 bine yakın takipçisi olan hesap, 17–25 Aralık soruşturmalarının önemli ismi işadamı Reza Zarrab’ı ABD’de tutuklatan savcıya attığı tweetlerde olduğu gibi muhalif bir çizgideydi:

15 Temmuz 2016 günü sabah saatlerinde hesabından önce bir kehanet paylaştı: “2 ay içinde, Suriye ile ilişkiler normale dönecek. Suriyeliler ülkelerine dönmeye başlayacak. Devlet yardımları kesilecek”Ardından gece darbenin ortaya çıkmasından sonra bir takipçisine şöyle yazdı:“Yavrum beni sıkıyönetim komutanı yapmışlar. Sıkıyorsa bölgeme yanaş”

Darbe girişimin başarısız olduğu 16 Temmuz 2016 sabah saatlerinde Nevşehir-Kırşehir bölgesinde Sıkıyönetim Komutanı olarak atanan bir kurmay Albay polisle girdiği çatışmanın ardından yakalandı. Yakalanan Kurmay Albay Ömer Kulaç’ın Analiz Harbi hesabının sahibi olduğu ortaya çıktı

Kurmay Albay Kulaç’ın ağabeyi Deniz Kuvvetleri İkmal Dairesi Başkanı Tuğamiral Hasan Kulaç da Ankara’da darbenin merkezi Akıncı Üssü’nde darbeden tutuklananlar arasındaydı. Diğer kardeş Hüseyin Kulaç da Yargıtay üyesiydi, o da Gülen cemaati üyesi olarak darbe suçuna katılmaktan tutuklanmıştı. Hasan Kulaç’ın eşinin kardeşi de Ergenekon davasının savcılarından Cihan Kansız’dı. Kansız, hakkında açılan usulsüz soruşturma davasında hakkında tutuklanma kararı çıkmadan önce Belçika’ya kaçmıştı.

Kulaç kardeşler örneği Gülen Cemaati’nin devletin en kritik kurumlarında nasıl örgütlendiğini ve en önemlisi de darbeden sonra neden ordu dışındaki devlet kurumlarında tasfiyeler yaşandığının iyi bir örneği. Ama başka örnekler de var.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: