4 Kat Esneyen Elektronik Devreler Geliştirildi

Hybrid veya Melez Denilen Malzemeler

İsviçreli araştırmacılarca geliştirilen iletken bir malzeme, mevcut boyutunun dört katına kadar esneyebiliyor ve aynı zamanda iletkenlik özelliklerini devam ettiriyor. Normal elektronik devreler katı ve esnek olmayan malzemelerden üretilir.  Melez malzeme ile üretilen devreler ise; sıvı metal ve katı metal alaşımların kompoze edilmesiyle elde ediliyor. Bu denli esneyen hybrid malzemeler sayesinde yapay deri üretiminin çok daha kolay olacağı düşünülüyor.  Aynı zamanda vücutla birlikte kolayca esneyebilmesi açısından kumaş ve vücut sensörü üretiminde de kullanılabilmesi öngörülüyor.

Acaba uzaması şart olan başka organlar üzerinde kullanımı da söz konusu olabilir mi sorusu günümüzün en önemli gündem başlıklarından biri olarak batı dünyasının dergilerinde tartışmaya açılmış vaziyette. 4 kat esneyen elektronik devreler gibi organlar!

 

4 Kat Esneyen Elektronik Devreler Nerelerde Kullanılabilir?
Kök Hücrelerden Üretilen Deri Dokusu

Şimdiye kadarki yapay deri üretimiyle ilgili çalışmalarda ise kök hücrelerden istifade edilme yoluna gidiliyordu. Bu yönde önemli aşamalarda bulunan japon bilim insanları farelerin kök hücrelerinden saç kökü hücresinin yanı sıra yağ ve ter bezleri gibi önemli işlevleri de içeren deri dokusu üretebilmişlerdi. Yapay doku, fareler üzerinde başarılı oldu, ekildiği yerin çevresinde sinir ve kas dokusuyla bütünleşti. Kök hücreler yardımıyla uzun süredir yapay deri dokusu üretme çalışmaları yapılıyor.  Günümüzde de insanlara yapay deri dokusu nakli yapılabiliyor. Örneğin yanık vakalarında.; Ama bu deri dokusu parşömeni andırıyor ve normal deriye benzemiyor. Ancak yakın gelecekte saç köküyle, yağ ve ter bezleri gibi örneğin beden ısısının dengelenmesi açısından önem taşıyan işlevlere sahip bir doku üretilebilmesi ihtimal dahilinde.

İhtiyaç alanının en çok olması açısından bu tür çalışmalar özellikle yanıklar sonucu oluşan deri kayıplarını önleme ve yok olan derinin yerini doldurma ana teması üzerinden yürüyor. Bunlardan bir başka uygulama ise;  Britanyalı bir biyoteknoloji firmasının yaraları iyileştirebileceği umulan yapay bir deri üretimi . Hücre terapisinde uzmanlaşmış olan Intercytex Group tarafından üretilen deri, insan vücuduna tamamen ve kalıcı olarak entegre oluyor.

 

4 kat esneyen elektronik devreler

Yapay Deri 28 gün sonra vücuda entegre oluyor

Çalışmalarda Intercytex’in ürettiği yapay deri ICX-SKN’in kapalı ve iyileşmiş bir bölge oluşturarak 28 gün sonra vücuda entegre olduğu gösterildi. Şu ana kadar ciddi yaraları iyileştirmek için en iyi formül, hastanın vücudunun başka bir yerinden alınan deri parçasının yaralı bölgeye eklenmesiydi. Ancak bu yöntem hem çok acı veriyor, hem de bir yarayı tedavi ederken bir başka yaraya sebep oluyor. King’s College’dan hücre biyolojisi uzmanı Stephen Minger “Çok sayıda hastaya uygulanabilecek deri değiştirme ürününe sahip olursak bu yanma ve deri hasarı olan hastaların tedavisinde çığır açacak” dedi.

 

Hastanın kendi derisi gibi

Intercytex’in kurucusu Dr. Paul Kemp “Yaraların bu kadar çabuk iyileşmesine şaşırdım. Yapay deri, yara ve yanık tedavisinde devrim olacak” dedi. Manchester Wythenshawe Hastanesi yanık tedavisi bölümünden Ken Dunn da “Ürün, hastanın kendi derisi gibi davranıyor” dedi. Yapay deri, fibrinden (iyileşen yaralarda bulunan bir protein) yapılma bir matristen yaratıldı. Buna ‘insan fibroblastları’ (vücut tarafından yeni doku sentezlemekte kullanılan hücreler) eklendi. Vücudun yeni deri üretmesini taklit eden süreçte, hücreler kolajen üretiyor. Yapay deri bu formda yaraya naklediliyor. Uzmanlar, sabit bir formu olduğu için matrisin yapay derinin iyileşme sürecindeki değişikliklere karşı daha dayanıklı olduğunu söylüyor. Kolajenin hücrelerce sentezlenmesi doğal iyileşme sürecini yansıtıyor.

Bir başka teknolojik mevzu olan “öksüren pano” sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: