Akıllı Cadde Londra’da Hayata Geçirildi ve Elektrik Üretildi

Akıllı cadde londra'nın Bird Street sokağında kurulan düzenek neticesi, yayaların yürüyüşüyle oluşan kinetik (hareket) enerjisinden elektrik üretilebiliyor

Akıllı cadde Londra’da Oxford caddesinde bulunan Bird Street sokağında kurulan düzenek neticesi, yayaların yürüyüşüyle oluşan kinetik (hareket) enerjisinden elektrik üretilebiliyor. Ayrıca geleceğin sokağı olarak adlandırılan dünyanın ilk akıllı sokağı üzerine yerleştirilmiş özel yapım banklarda oturulunca havadaki hidrojen dioksiti emen bir sistem oluşturulmuş vaziyette. 

Teknoloji Şirketinden Teknolojik Sokak

Pavegen isimli bir teknoloji şirketi tarafından oluşturulan bu akıllı sokakta yürüyüşlerin sonucu ne kadar elektrik üretildiğini gösteren bir uygulama da geliştirmişler. Elde edilen elektrikle sokak üzerindeki lambaların enerjisi karşılanıyor ve sokağın aydınlanması gerçekleştiriliyor.

İngilizler, çıkarı olmazsa burada adım bile atmazlar diye düşünüldüğü için; Pavegen firması sokak boyunca gidip sonra da dönüş yapan yayalara çeşitli mağazalarda geçerli olmak üzere indirim kuponu veriyor.

 

Benzer sistemin biraz daha küçük ölçeklisini Washington’da bir sokağa ve Rio De Janeiro’de futbol oynanan bir halı sahaya yerleştiren firmanın yetkilisi John Dhundar , “Buralardaki insanlar bizden indirim kuponu istemeden bu alanları gönüllü olarak kullanıyorlar, vallahi hayret ettim” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

İngiltere‘nin başkenti Londra‘daki Oxford Caddesi’nde bir ara sokak olan “Bird street”, dünyanın ilk akıllı sokağına dönüştürüldü. 500.000 sterline mal olan yenileme işlemi sonrasında cadde, yürürken kinetik enerji üreten fayanslar ve atmosferdeki kirletici gazları uzaklaştıran “temiz bir hava tezgahı” da dahil olmak üzere dünyanın her tarafından en yeni yeşil enerji yeniliklerini içeriyor. Fayanslara döşenen astarla üzerinden yürüyen insanlardan enerji üretecek olan sokakta ayrıca hava arındırıcı olarak ikiye katlanan bir oturma alanı ve fosil yakıt emisyonlarında bulunan azot oksit gazı emici özel boya kaplı yüzeyler yer alıyor. 

Adımlar Enerjiye Dönüşüyor
akıllı cadde londra

 10 metre karelik alanda bulunan kiremitlerle üretilen enerji, yola gömülü şekilde duran düşük enerjili bluetooth vericilerine iletilerek bir uygulamaya aktarılıyor. Atılan adımlar sayesinde elde edilen enerjinin cadde aydınlatmasında kullanıldığı belirtilirken adım atan kişiler de Oxford Caddesi’ndeki çeşitli mağazalarda indirim kazanıyorlar.

akıllı cadde londra

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan yaptığı açıklamada;  “akıllı sokak” teknolojisinin, Londra’yı ileri teknoloji kullanarak öncü bir “akıllı şehir” haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Belediye Başkan Temsilcisi’nin yaptığı açıklamaya göre ise, Belediye Başkanı Khan’ın akıllı şehir teknolojisinin gelişimini denetleyecek olan Baş Dijital Müdürü atayarak konuya çok önem verdiğini belirtti.

Bir başka teknoloji mevzusu “Güney Kore Hamilelerin Ayrıcalığı” sayfasına isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Çinlilerin panda şeklindeki güneş enerjisi santralleriyle ilgili başlığa buradan ulaşabilirsiniz

kaynak BBC

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: