Amazon Deposunda Robotlar Çalışıyor

Amazon deposunda 45 bin tane robot her an arı gibi çalışmakta

 

Amerikalı online satış sitesi Amazon’un 2014 yılında 15 bin adet robotun çalıştığı depoda bu rakam 2017 yılında 45 bine çıktı. Robot otomasyonuna geçmeden önce 5 bin civarında insan çalıştıran Amazon, işçileri kötü koşullar altında çalıştırdığı ithamlarıyla çok sık karşılaşmaktaydı.  Robot çalıştırmasının şart olduğu kanaatine varan Amazon yöneticileri ilk iş olarak 2013 yılında Boston’da robot üreten bir firma olan Kiva Systems’i  775 milyon dolar ödeyerek satın alır. Firmaya farklı türde ve özellikteki diğer robotların yanında turuncu renkli, deponun içini her an gözetleme özelliği olan robotlar ürettirirler.  Ağır malzemelerin taşınmasında da elbette yine robot vinçler kullanmaktalar. Amazon’un robot otomasyonuna odaklanması yalnızca depolarında mal yerleştirme ve sevkiyatları hazırlama konusuyla sınırlı değil. Depolarının bulunduğu şehirler ve civarında mal teslimatlarını drone’larla gerçekleştirmekteler.

 

Bir kişinin kurduğu amazon deposunda robotlar çalışıyor

 

İnternetin henüz emekleme döneminde olduğu 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Seattle’da kurulan  amazon.com bizleri e-ticaret, e-perakende gibi kavramlarla tanıştıran dünyanın ilk ve en büyük online alışveriş sitesi. Online ortamda kitap satarak sektöre giren amazon.com bugün 20’ye yakın farklı ürün kategorisi, binlerce çalışanı ve dünyanın farklı yerlerinde bulunan 500’ü aşkın devasa deposuyla hizmet veren dijital bir krallığı temsil ediyor adeta.

Hem kullanıcılar hem de perakendeciler için harika bir platform olan Amazon’u başarıya götüren süreç ve bu başarının altında yatan stratejiler ise, dijitale yatırım yapmak isteyen girişimciler ile markalaşmak isteyen şirketler için harika bir örnek teşkil ediyor. Peki amazon.com’da sistem nasıl işliyor, satışlar nasıl gerçekleşiyor? Amazon.com ilk bakışta e-perakende iş modeli ile çalışan bir site olarak görülse de aslında çok değişik stratejilerle ve farklı modellerde çalışan bir internet devi.

Dijital dünyanın avantajlarını sonuna kadar kullanan amazon; yenilikçi bir anlayışla yeni hizmet ve servisler sunmaya, yeni stratejiler geliştirmeye devam ediyor.

Amazon’un başlıca iş modellerine ve stratejilerine göz atmak bu başarıyı anlamamıza oldukça yardımcı olacaktır.

 

amazon deposunda robotlar çalışıyor
E-Perakende ve Uzun Kuyruk Stratejisi

 

Amazon. com ’un başarısında anahtar rol oynayan stratejilerin başında “longtail” yani uzun kuyruk adı verilen teori geliyor. Uzun kuyruk; az sayıda satılan ürünlerden müşteriye çok çeşit sunmaya ve bu şekilde daha fazla kar elde etmeyi ifade ediyor. Biraz daha açmak gerekirse; her yerde bulunabilen ürünlerden çok sayıda depolayıp pazarlamaktansa, ender bulunan ürünleri bulundurup daha fazla karla satmak uzun kuyruk teorisinin temel mantığını oluşturuyor.

“Sinirlenince içine bağırılan fakat ses çıkmasını önleyen kutu ”  konusunun işlendiği teknoloji sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: