Bağırma Kutusu Öfke Kontrolü Sağlıyor

Bağırma kutusu öfkelenince bağıran veya bağıramadığı için öfkesini içine atan insanlar için faydalı bir alet

 

Bu kutuya bağırmak stresi azaltıyor!  İnsanların bazı zamanlarda sinirden kan beynine hücum eder. İşte böyle anlarda da etrafında kim varsa bağırır, çağırır, azarlar, küfür kıyamet gider ortalık. “cırlama kutusu” da denilen bir cihaz üretildi ve kişiler bağırıp etrafındakilere korku salacaklarını anladıkları vakit bu kutunun içine bağırıyorlar ve dışarı zerre kadar ses çıkmıyor. Bağırma kutusu  içinde ses emici bir sistem var ve 55 desibel değerinde sesi içine çekebiliyor. Hemen akla gelen soru şu oluyor; sinirlenmiş bir insan o anki zihinsel haliyle “dur şu kutunun içine bağırayım da kimse rahatsız olmasın” düşüncesini oluşturup ve bunun gereği davranışta bulunabilir mi?.  İnsanoğlu, gücünün yettiğine bağırır ve buna engel olmak için hiç gayret göstermez aslında.  Ancak düşünün ki, iş yerinde amiriniz tarafından sinirleriniz bozuldu ve amire bağırmaya cüret edecek durumda değilsiniz. Ama yüreğiniz şişti ve fenalık geçiriyorsunuz. İşte o anda çantadan çıkarıp kutuyu alıyorsun, tuvalete gidiyorsun ve kutunun içine birkaç dakika bağırıyorsun.  Kimse herhangi bir ses duymuyor fakat ciddi şekilde rahatlamış oluyorsun.

 

İnsanlar Öfkelenince Neden Bağırırlar?

Kızgınlığın ve öfkenin yönetimi konusunda yapılan araştırmalara göre, bazı insanların “kafasının tası” diğerlerine göre daha çabuk atmaktadır. Bunlar ortalama bir insandan daha kolay kızar ve bu duyguyu daha yoğun yaşarlar. Diğerleri ise kızgınlıklarını pek öyle gürültülü ve dramatik şekillerde göstermeseler de, kronik olarak sinirli ve terstirler. Kolayca kızan ve sinirlenen kişiler her zaman öyle bağırıp, küfretmez, eşya fırlatmazlar. Bunlar yerine, onların kızgınlık ifadeleri, içine kapanmak, surat asmak ya da fiziksel olarak hasta olmaktadır.

bağırma kutusu

Peki bazı insanlar neden böyledir? Bunun pek çok nedeni vardır. Nedenlerden biri genetik ya da fizyolojik olabilir. Bazı çocukların daha doğuştan sinirli, alıngan ve kolayca kızabilen bir yapıda olduklarına ilişkin kanıtlar vardır. Diğer neden de sosyokültürel olabilir. Kızgınlık genellikle olumsuz bir duygu olarak kabul edilebilmektedir.

Daha küçük yaşlardan itibaren bize, kaygımızı, üzüntümüzü ya da diğer duygularımızı ifade etmemizin uygun olduğu, ancak kızgınlık ifadesinin “ayıp” ya da “günah” olduğu mesajı verilmektedir.

Sonuçta, bu duygumuzla nasıl başa çıkabileceğimiz ve nasıl yapıcı bir şekilde yönlendireceğimiz, bize öğretilmemiştir. Araştırmalar bunda aile yapısının da önemli olduğunu göstermiştir. Kolayca kızan kişilerin tipik olarak kavgacı, dengesiz, kaotik ve duygusal iletişimde becerisi olmayan ailelerden geldikleri gözlenmiştir.

“Amazon.com deposunda çalışan robotlar”  sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: