Bayan Baterist Bateri Nasıl Çalınır Eğitimi Veriyor

Bateri enstrümanı çalmak için genelde erkek kol kuvveti gerekir diye zannedilir. Peki bu bayan baterist çok güçlü mü?

Bateri çalabilmek görüldüğü gibi kolay değildir ve ciddi bir bateri çalma eğitimi gerektirir. Öyle ki, dört uzuv, iki el ve iki ayak birbirinden bağımsız hareketleri asenkron olarak yapabilecek düzeye gelsin. Bunun için sürekli ve düzenli eğitim sonucu beyinde yeni bir devre oluşur. Nitekim eğitimle bu mümkün olmaktadır ve insanlar harika ritimler üretmektedir. Her işte olduğu gibi bu işi bayanlar da fevkaladenin fevkinde bir vaziyette yapabilmektedirler. Dünyada ikon olmuş bayan bateristler olduğu gibi, sayıları az olmakla birlikte ülkemizde de bu işin hakkını veren bayan bateristler mevcuttur. Halk arasında davul da denmesine rağmen esasen davul başka bir çalgı aletidir.. Ayakta ve iki elle, bir tokmak bir baget ile çalınır ki, bayan davulcuya pek rastlanılmamaktadır.  

Videoda, bateri virtüözü olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Leyla Pekyaman tarafından sergilenen solo performansı izlerken, tüm uzuvlarının nasıl da senkronizasyon içinde hareket ettiğine şahitlik etmiş oluyoruz.

Birbirinden farklı fakat uyumlu hareket eden uzuvlar için öncelikle beyni bu durumla tanıştırmak gerekir. Bateri çalarken, beyin genellikle  alışık olmadığı hareket kombinasyonları kullanılır. Dolayısıyla bateri eğitiminden önce ‘beyni dörde bölme’ diye tabir edilen bir takım çalışmalar yapılması gerekiyor.

Bateri Eğitimi

bayan baterist

Bateri eğitiminde ilk aşamada bateri çalmak için kullanılan bagetlerin doğru tutuş şekilleri öğrenilmeli, bu sayede uygulama esnasında kişinin kendisine verebileceği zarar minimuma indirgenmelidir. Bateri çalmak denge, hareketlilik, kondisyon ve güç gerektirdiği için yanlış tutuş teknikleri ellerde çeşitli hasarlara neden olabilir. Aynı şekilde bas davul pedalı ve hi-hat pedalı için de doğru basış teknikleri öğrenilmelidir.

Sabit bir tempo elde etmek için belirlenmiş aralıklarla vuruşlar yapan bir cihaz olan metronom, eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Tutuş teknikleri kavrandıktan sonra çalışma pad’i olarak adlandırılan kauçuk yüzeylerde, uzuvların bağımsız ve düzenli hareket etmesi için metronom eşliğinde tek vuruş, çift vuruş, üçleme, altılama gibi bir takım çalışmalar yapılmalıdır. Tüm çalışmalara yavaş hızda başlanmalı, hareketlere alışıldıkça metronom değeri beş ya da on ölçü hızlandırılarak aynı hareketler tekrarlanmalıdır. Bu süreç kişiden kişiye değişiklik gösterse de, genellikle yeterli ve düzenli pratik ile birkaç hafta içerisinde çalışmalar sonuç vermeye başlamaktadır.

Ağustos geçti ama bir hatırlamak için ağustos giflerini ziyaret etmek isteyen olursa buyursun.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: