İlginç Briç Problemleri İleri Düzey Oyuncular İçin

Briç Problemleri No 18

  Briç oyununda ortakların ellerini birbirine en doğru şekilde ifade edebilmeleri için deklarasyon sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemlere devamlı ilaveler yapılarak daha da iyileştirme çabaları tıpkı bilimsel çalışmalar  gibi muhtemelen hiç bitmeyecektir. Ve bu sistemlerle alakalı ciltler dolusu kitaplar mevcuttur. Bununla birlikte briç oyununun asıl heyecan verici  yönü yer oyunlarıyla ilgili tekniklerdir. Bu muazzam alanda insan zekasının gelişimi oranında sonsuz “ilginç briç problemleri“üretmek mümkündür.

   Aşağıdaki 4 el açık problemde kontrat altı kör olsaydı fena olmazdı! Fakat maalesef oyun güney tarafından 7kör olarak oynanmak zorunda. Batı karo onluyu çıkar.

Buyurun!

İlginç Briç Elleri
briç problemleri
Briç Problemleri

Bazı briç problemleri rakiplerin deklerasyonlarından  ve özellikle açılıştan sonra, oyun masasında dahi çözümlenebilir türdendir. Ancak burada sunulan problem için bu geçerli değildir. Uzmanlık düzeyinde teknik bilgi gereksiniminin yanında son derece fantastik ve hayal gücü kullanılıp özel olarak tasarlanmıştır. Bundan dolayı çözümü bulamazsanız üzülmeyiniz. 

Briç Problemleri Çözümü İle Alakalı Bir Kaç Not

Diğer problemlerin çoğu gerçek oyundan alınmış yeni problemlerdir, ama bir kaçı da değişik kaynaklardan uyarlanmış ve bir ikisi belirli bir noktayı örneklemek için inşa edilmiştir. Dikkat edilirse bazılarından sadece yirmi altı kağıt gösterilmiş ve böylece canlı bir oyun esnasında nasıl düşünülüp oynanması gerektiği hususu vurgulanmak istenmiştir. Bu problemlerin hiç biri gerçekten kolay değildir.

Briç, oynanması zor bir oyundur ve bunun aksini iddia etmek haksızlık olur. Verdiğimiz problemler, yer oyunları tekniğinin farklı bölümlerine ait örneklerdir, dolayısıyla her birinin çözümünde o tekniklerin uygulanması esas alınmıştır. Ancak ellerden bazıları ve özellikle 18 numarılı bu problem birkaç farklı tekniği barındırmaktadır ve o yüzden çözümünün oldukça çetin olduğu söylenebilir.

Bununla birlikte diğer problemlerin de çoğunun çözümünü ancak bir uzman bulabilir. Dolayısıyla bu problemler yeni başlayanlar için uygun değildir. Sunmuş olduğumuz briç problemleri genel olarak zordur ve bir çoğunun doğru cevaplarını bulamayanlar hayal kırıklığına uğramamalıdır. Yüzde ellisini doğru bilenler bunu çok iyi sonuç sayabilirler. Yüzde altmış olağanüstü, yüzde yetmiş süper bir skor olur. Problemlerden yüzde seksenini ancak bir uzman bulabilir. Kaldı ki, briç masasında oyunun sıcağında uzman bile bu sonucu almayabilir.

Sadece 26 kağıt gösterilen şu iki problemden de hoşlanabilirsiniz

Briç Problemleri no 1

Briç Problemleri no 11

Online Bridge Platform

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: