cisimlerin ismini ve rengini söyleyen cihaz

Görme Engelliler İçin Çok Faydalı

   Aipoly isimli uygulama görme engelliler için yeni bir hayat niteliğinde. Bu yüzden CES 2017 de en iyi buluş ödülünü kazandı. Cep telefonu büyüklüğündeki cihazın kamerası gördüğü nesneyi gerçek zamanlı olarak tanıyor ve adını seslendiriyor. Üstelik bunu 7 dilde yapacak şekilde program geliştirilmiş. Cisimlerin ismini ve rengini söyleyen cihaz ayrıca renkleri de tanıyor. Binlerce maddeyi tanıyıp seslendiren ve renkleri tanıyan bu cihaz görme engelliler için tasarlanmış. Firma şimdi aynı sistemi gözlük tasarımlı olarak üretmeye çalışıyor. Bunun için ilk örnek bitirilmiş ve beta testleri yapılmış vaziyette. Şüphesiz ki, gözlük biçimindeki cihaz elde taşınan ve cep telefonu benzeri cihaza nazaran çok daha kullanışlı olacaktır.

 

   Daha önce Google tarafından geliştirilen nesne tanıma programı kullanıma sunulmuştu. Ancak bu çevrede bulunan nesneleri tanıma ile ilgili idi ve sahne içerisinde bulunan tüm objeleri kısmen belirsiz de olsa tespit edebiliyordu. Sistem kendisine sunulan tanımlama kriterini sürekli işleyerek bir sinirsel ağ oluşturuyor ve çok fazla işlem gücü de gerektirmiyordu. Google  bu teknolojiyi sürücüsüz araçların geliştirilmesinde kullanmayı amaçlıyor

cisimlerin isimini ve rengini söyleyen cihaz bu elbise ne renk?
Nesne Tanıma Programları

IOS ve android cihazlar için geliştirilen nesne tanıma programlarından biri de CamFind isimli bir uygulama.  iOS ve Android kullanıcılarının beğenisine sunulan CamFind uygulaması sayesinde bilmediğiniz nesnelerin fotoğrafını çekip ne olduklarını araştırabilirsiniz. Her ne kadar şu ana değin çok sayıda OCR optik karakter tanımlama uygulaması sunulmuş ve başarılı olmuş olsa da üç boyutlu nesneleri tanımak daha zorlu bir işlem. Uygulamayı kurduktan sonra metin olarak adı gözükmese de Pepsi şişesi tararsanız logosuna bakarak anlayabiliyor. Aynı zamanda ileri gidip bunun teneke kutu ya da cam şişe olmadığını anlayıp plastik şişe eklemesini de yapıyor. 

   Biraz daha ileri gidip ürünle ilgili internet araması yapıp düzgün çekilmiş görsellerini gösteriyor ve nereden alabileceğinize yardımcı oluyor. Elbette bu özel bir cisimdi. Daha zorlu bir denemede yuvarlak bir cisim olan bozuk para gösterilince üzerindeki metini okuyarak ne olduğunu anlayabiliyor ve bozuk parayı biliyor. Bir sonraki denemede yeşil renkli atacın ne olduğunu bildiği gibi rengini de söyleyebiliyor. Renkli görsellerde daha fazla bilgi hesaba giriyor. Daha zorlu bir sınavda bu kez antik demode 1 GB RAM belleği analiz edip yeşil renkli bilgisayara özel RAM demeyi başardı.

Google

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: