Deri Altına Yerleştirilen Çip ǀ Çip Takılan İnsanlar

Deri altına yerleştirilen çip

Firma otomatik satış makinelerinin ilk üreticilerinden. Yakın mesafede kablosuz iletişimi sağlayan metotla çalışan çipler, şirket çalışanlarının başparmakları ile işaret parmakları arasına takılıyor. Çalışanlar deri altına takılan çip sayesinde, ofis cihazlarını kullanabiliyor, kapıları açabiliyor, otomat makinelerinden yiyecek içecek alabiliyorlar. Deri altına mikroçip takılması Avrupa’da da oldukça yaygın bir uygulama. İsveç’te toplu taşıma araçlarını kullanmakta bilet yerine çip takılması yapılıyor.  Ev hayvanları, çiftlik hayvanlarına çip takma işlemi son 3 yıldır oldukça yaygınlaşmış durumda. 3SM Firmasının çalışanlarının diğer yarısı ise sağlık sorunları oluşabilir endişesiyle ellerine çip takılmasına pek sıcak bakmıyor ancak,  şirket yöneticileri çip taktırmanın diğer pek çok uygulamada kullanıma sunulacağı kanaatinde.  Kanun yapıcılar ise, cip takıldığında kişilerin özel alanlarının gözlemlenebileceği kuşkusunu taşıyor.

Çip takılan İnsanlar

ABD’de ilk kez bir Wisconsin şirketi çalışanlarına mikroçip taktırma uygulaması yaptı.  Three Square Market (3SM), küçücük radyo frekansı tanımlama (RFID)  mikroçipini işçilerin ellerine ücretsiz olarak yerleştirmeyi teklif ediyor ve herkes yakında bunu yapacak diyor. Çalışanlardan 50 civarında kişi bu uygulamaya şimdiden gönüllü olmuş durumda. Bunlara yarı insan, yarı yürüyen kredi kartı ismi takılmış vaziyette.  Pirinç tanesi boyutunda çip, kapıları açmalarına, bilgisayarlara giriş yapmalarına ve hatta yiyecek satın almalarına onay veriyor.  Şirket yetkililerinden Patrick McMullan, yakın bir zamanda diğer çalışanların da mikroçip taktıracaklarını iddia ediyor.

Çip takılması işlemi  tıpkı aşı olmak gibi çok kısa sürüyor ve elden çıkarılması istendiğinde de, ele batmış bir kıymığın çıkarılması kadar basit ve kısa sürede gerçekleşiyor. Bazı kişilerin sandığı gibi, çip takılan kişilerin izlenmesi söz konusu değil. Çünkü çip devresinde bir GPS özelliği yok.  Kredi kartı, kimlik vs gibi kartların taşınmasına gerek kalmıyor.

ABD, Wisconsin merkezli teknoloji firması, şirket çalışanlarının yarısının ellerine mikroçip taktırdı
deri altına yerleştirilen çip

 

Peki hackerler bu bilgilere ulaşır ve kişiyi soyarlarsa ne olur diye düşünüldüğünde ise, normal halde ne oluyorsa aynısı geçerli. Kişi kartlarını iptal ettirebilir. Sonuçta çip taktırmanın tercih edilmesinin başlıca nedeni, sonrasında elde edilen rahatlık ve kolaylık olmaktadır. İnsanlar bu rahatlığı seviyor ve tercih ediyor. Bundan dolayıdır ki, mikroçip taktırma işlemi önümüzdeki birkaç yıl içerisinden tahmin edilenin üzerinde bir oranda büyüyecektir.

“Elektronik Dövmeler” konulu makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Kendini onaran materyallerin gelişmesi sayesinde cep telefonları düşse bile çalışacak konulu makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

kaynak wikipedia/eng

deri altına yerleştirilen çip

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: