Drone’lar Adeta Dikizleme Aracı Olarak Kullanılmakta

Drone, İngilizcede UAV (unmanned aerial vehicle), Türkçede ise İHA (insansız hava aracı) kısaltmaları yerine geçen bir sözcüktür.

Drone (Multicopter) olarak mevzu bahsi geçen aletten kastımız, savunma sanayimizde çok önemli bir yeri olan İHA’lar olmamakla birlikte, günümüzde harcıalem bir duruma gelen, RC (radio controlled veya remote controlled, uzaktan kumandalı) özellikli hava araçlarının tamamına drone denilebilir. Çeşitli şekil ve yapılarda, farklı amaca hizmet eden drone’lar mevcuttur. Uçak, helikopter ve multikopter gibi farklı yapıda drone’lar da vardır

Her cihazda olduğu gibi kullanım durumuna bağlı olarak sayısız yararlarının yanında art niyetli kullanımda insanların özel mülkiyetlerini görüntüleme, özellikle havuzlu villaların üzerinde gezinme gibi eylemlerle rahatsızlık verilmektedir. Bazen de hava atmak için maçlarda uçurulmaktadır.  Ancak amatör olanların denge kabiliyeti fevkalade kifayetsiz olmakta adeta bir üflemeyle yere çakılmaktadırlar. Bir maçta kaydedilen görüntülerden de anlaşılacağı üzere, hem yumuşak hem hesaplı bir tuvalet kağıdı rulosu o havalı drone’u kolayca yerle bir ediyor.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: