Elektronik Dövmeler İle Elektronik Cihazlar Kullanılıyor

Elektronik dövmeler altın yapraklarından oluşturuluyor, derinin üzerine yerleştiriliyor ve elektronik cihazlarla iletişim sağlanabiliyor

Yapılması istenilen işlerle ilgili olarak programlanabilen bu elektronik dövmeler aynı zamanda veri saklayabiliyor ve transfer edebiliyor. Bazı çeşitleri ise vücut ateşi yükseldiği zaman renk değiştirerek alarm vermiş oluyor.  Her ne kadar adında dövme sözcüğü kullanılsa da,  sanıldığı gibi dövme değildir. Mürekkep yok, iğne yok, deriyi delmek yok. Dövme olarak adlandırılmalarının nedeni, uygulama bakımından çocuklardaki sahte dövmelerle benzerlik göstermesidir. Plastik bir tabaka üzerinde başlıyor, deriye uygulanıyor ve plastik uzaklaştırılıyor, geride çok ince esnek silikon tel tabakasına sahip çok ince lastik yama bırakıyor.

 

 

Microsoft ve MIT tarafından geliştirilen ve DuoSkin adı verilen elektronik dövmeler sayesinde kullanıcılar vücutlarındaki geçici devrelerle elektronik cihazları kullanabiliyorlar. DuoSkin’in üç farklı uygulama alanı bulunuyor. Birincisi, telefon, tablet veya televizyon gibi cihazları kontrol edebilecek bir arayüz.  Kullanıcılar deri üzerindeki noktalara basarak örneğin telefondaki müzik çaların sesini açıp kapayabiliyor veya hızlı aramada kayıtlı kişileri arayabiliyor.

İkinci seçenek de dövmeler kullanıcıların tenindeki ısı değişimlerine tepki vererek renk değiştirebiliyor.  Bu da ateşlenen bebekleri veya yaşlıları takip etmek için kullanılabilir veya eğlence sektöründe farklı uygulamalar bulabilir.

Üçüncü uygulamada ise bu devreler veri depolamak için kullanılabiliyor. Böylece kişiler yanında taşımak istediği verileri bedenlerine depolayabiliyor. Teknoloji şimdilik çok erken aşamada ve Microsoft ile MIT mühendisleri teknolojiyi geliştirmek için çalışıyor. Ancak ilk denemeler başarılı sonuçlar vermiş durumda

 

elektronik dövmeler

 

Elektronik dövmeler çok basit bir yapıya sahiptirler. Diğer bir deyişle; elektronik dövmeler nihai giyilebilen bilgisayarlardır. Vücudunuzun bir tarafına yapıştırılmış ve akıllı telefonla kablosuz bağlantılı olan elektronik yamanın neler yapabileceğini uygulama geliştiriciler bu işe dahil olduklarında kestiremeyiz. Yara bandı inceliğinde ve esnekliğinde deriye yapıştırılan kâğıttan daha ince olarak üretilmektedir. Sensörlerin haricinde bu cihazlar ile uzaktaki akıllı telefon ya da bilgisayarı kontrol etmeyi ve sensör verilerini kolaylıkla taşınması hedefleniyor. Elektronik dövmelerin en çok karşımıza sağlık sektöründe çıkacağı öngörülüyor.

elektronik dövmeler

Bazen vücut sıcaklığınızı ölçen bir termometre olup normal değerlerin altında veya üstündeyken alarm veren ya da hastaların yaşamsal hareketlerini gözlemlemek için elektronik dövme yapıştırmak sağlık sektöründe yaygın hale gelebilecek.

“Ele Mikroçip Taktırmak” konulu makaleye buradan ulaşabilirsiniz

kaynak washington post

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: