farenin beynine çip takılması ile hareketleri kontrol edildi

Bilim insanları artık kumanda cihazıyla bir farenin hareketlerini kontrol etmeyi başardı

 

Radyo dalgaları göndererek kafatası içerisinde bir ışık oluşturuyorlar. Hareket etmeyi sağlayan ve ışığa duyarlı olan beyin nöronlarını böylece tetikleyerek farenin bir daire içerisinde yürümesi yönündeki komutlarını uygulatıyorlar. Daha önceki yıllarda yapılan hareket kontrol çalışmalarında farenin beynine büyükçe bir pil takılması gerekiyordu bu ise farenin hareket etmesini zorlaştırıyordu. Ancak bu “farenin beynine çip takılması” yönteminde  kullanılan cihaz, son derece küçük boyutlara sahip. Çalışmanın amacı zihinsel sağlık ve hareket bozuklukları hakkında geniş bilgilere sahip olmak ve tedavi yolları geliştirmek.

 

Farenin Beynine Çip Takılması

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Illinois Üniversitesine bağlı bir grup bilim adamı, yaptıkları son çalışmalarda;  bir laboratuvar faresinin sinir sistemini uzaktan kumanda vasıtası ile kontrol edebilecekleri şekilde değiştirerek, sinir uyarılarının etkileri üzerinde çalışmayı başardı. İnsan saç telinden daha ince bir implant yerleştirerek farenin belirlenen bir yol üzerinde hareket etmesini sağlayan bilim adamları enjekte ettikleri ilaçlarla aktif nöronların takip edilebilmesi için parlamasını da sağladılar. Şimdiye dek nörobilimciler çeşitli ilaçlar ve çok daha büyük tüplerle birlikte fiber optik kablolarla sinir hareketlerini inceleyebiliyorlardı; ancak bu durum, farenin beynine zarar verebilecek bir cerrahi müdahale gerektiriyor ve farenin sinir hareketlerini kısıtladığından elde edilen verilen çok sağlıklı olmayabiliyordu. 

Farenin Beynine Çip Takılması

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Illinois Üniversitesi tarafından geliştirilen implant, çok daha az beyin dokusunun değiştirilmesine ve hasarın çok daha düşük seviyede kalmasına izin verirken daha önce kullanılan büyük tüplerin ve kabloların da kullanımına gerek bırakmıyor. Deney sırasında farenin daireler halinde yürümesi sağlanırken kullanılan morfin benzeri ilaç farenin beyin komutlarını ve motivasyonunu belirleyen bölgesine enjekte edildi.

Farenin Beynine Çip Takılması

Bir başka deneyde ise optogenetik adlı bir teknik kullanan bilim adamları farenin beyin hücrelerini uyaran minyatür LED ışıklar kullanarak uzaktan kumanda yardımı ile farenin kafesin bir köşesinde sabit kalmasını sağladı. Deneyler sırasında fare uzaktan kumandaya yaklaşık 1 metre kadar uzaktaydı.

Cell (hücre) isimli bilim dergisinde yayımlanan araştırma raporunda bu çalışmanın sinir sisteminde meydana gelen bozulmalar dışında stres, depresyon, madde bağımlılığı gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabileceği söyleniyor.

“Her yüzeye yazabilen mobil yazıcı”  makalesine buradan ulaşabilirsiniz

Kaynak Reuters

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: