Game of Thrones Çekim Yerleri ǀ Olenna Tyrell-Diana Rigg

Game of Thrones Çekim Yerleri

Fantastik fenomen dizi game of thrones çekim yerleri izleyicilerin sürekli merakını çekmiştir.  Dizinin aşırı ilgi görmesinin bir önemli nedeni mekanların cazibesi olsa gerek.  İşte dünyanın dört bir yanında yer alan ve birbirinden etkileyici sahnelerin gerçekleştirildiği yerlerin gerçek halleri.

1

  İskoçya’daki Doune Kalesi, Winterfell’deki sahneler için ideal bir seçim olmuştur. 1300’lü yıllarda  Albany Dükü için inşa edilmiş bir kale olan Doune Kalesi günümüze kadar korunmuştur. Dizi çekimlerinde kullanıldıktan sonra turist akını katmerli bir şekilde artmış. 

game of thrones çekim yerleri 

2

  Almería Alcazaba, güney İspanya’nın Almería şehrinde bulunan kuvvetlendirilmiş bir komplekstir. Arapça al-qasbah kelimesinden alcazaba kelimesi, bir şehirde surlarla çevrili bir mukavele anlamına gelmektedir. Dizi için mükemmel bir seçim olan bu  kompleks, halife Al-Mansur ve daha sonra Almería’nın bağımsız taifasının ilk kralı olan Al-Jairan (1012-1028) altında genişledi.

game of thrones çekim yerleri 

3

   Essaouira, Fas, geçen sezon acımasız bir iç savaş gören Astapor ya da Kızılhayır için mükemmel bir seçimdi.  Fas’ın Atlantik kıyısında bulunan bir şehirdir. Şehirde tarih öncesi zamandan beridir yerleşim bulunmaktadır. Ayrıca şehrin merkezi UNESCO Dünya Mirası listesindedir

game of thrones çekim yerleri 

4

   Aït-Ben-Haddou, Fas’ta Sahra ile Marakeş arasındaki eski kervan güzergâhı üzerinde yer alan bir  köy olup Yunkai ve Pentos için mekan olarak kullanıldı.  Günümüzde turist ticareti nedeniyle bölgede yaşayan vatandaşların çoğu, nehrin diğer tarafındaki bir köyde inşa edilmiş olan modern konutlarda yaşamakta iken dört aile eski köy içinde yaşamaktadır

game of thrones çekim yerleri 

5

Jökulsárlón Buzul Gölü, İzlanda, Beyaz Yürüyüşler için zemin olarak kullanılmıştır. Jökulsárlón İzlanda’nın bir dizi buzul gölünün en büyük ve en ünlüsüdür. Vatnajökull’un güney kenarında, Breiðamerkursander ‘da Skaftafell Milli Parkı ve Höfn arasında bulunur. 150 m derinliği ile İzlanda’nın en derin üçüncü gölüdür.

game of thrones çekildiği ülkeler

6

  Kuzey İzlanda’nın Grjótagjá mağarası, Igritte ve Jon Snow’un ürperdiği mekan.  Termal suları, büyüleyici manzarası ve doğal güzelliğiyle insanları kendine çekiyor.

game of thrones nerede çekiliyor

7

  Kuzey İrlanda’daki Mussenden Tapınağı, Melisandre ve Stannis Baratheon eski tanrıları yıkmak için birleştiklerinde kullanılmıştır. Kuzey İrlanda’nın kuzey-batı kıyılarında Atlantik Okyanusu’nun üstünde, Londonderry’de bulunan Castlerock yakınlarındaki kayalıklarla çevrili küçük bir dairesel yapıdır.

game of thrones nerede çekiliyor

8

  Ballintoy, Kuzey İrlanda, House Greyjoy’un evi olarak seçildi. Ballintoy’un nüfusu yavaş yavaş azalmış ve 2001 Nüfus Sayımı’nda yalnızca 165 kişi kalmış. Köy, turistik konaklama yeri, restoran, birkaç küçük dükkan ve iki kilise olmak üzere mütevazı ticari ve sosyal imkanlara sahip.

game of thrones nerede çekiliyor

9

   Castildetierra, Bardenas, İspanya Drone çölleri için kullanıldı. Verimsiz topraklardan müteşekkil olması itibariyle yarı çöl olarak kayıtlarda geçmekte.

game of thrones çekildiği ülkeler

10

Kuzey İrlanda’daki Karanlık Çitler, Arya’nın bir çocuğun kılığına giren King’s Landing’ten kaçtığı yer.

game of thrones çekildiği ülkeler

11

 Dubrovnik, Hırvatistan.

game of thrones çekim mekanları

12

Dubrovnik, Hırvatistan

game of thrones çekim mekanları

13

Güney Hırvatistan’daki Krka Milli Parkı.  Dizide  çeşitli krallıklar için kullanılmıştır.

game of thrones çekildiği ülkeler

Olenna Tyrell ( Diana Rigg)

  1938 doğumlu İngiliz aktristin tam adı; Dame Enid Diana Elizabeth Rigg.

Çoğu kişi onu game of thrones dizinde tanıdı. Oysaki siyah beyaz televizyonlu yıllarda Türkiye onu Tatlı Sert (The Avengers) dizisindeki ajan Emma Pell olarak tanımıştı.  Gençlik yıllarında tam bir afetti. 

1

Diana Rigg Kimdir

2

Diana Rigg Kimdir

3

Diana Rigg Kimdir

4

5

Tatl Sert Diana Rigg Kimdir

6

Tatlı Sert Diana Rigg Kimdir

7

8

9

10

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: