Yakın Gelecekte Günlük Yaşamda Teknoloji Kullanımı

Gelecekte Günlük Hayat

  Kolumuzdaki saat, gözümüze taktığımız gözlük, tenimize yapıştırılan dövmeler, katlanır ekranlar. Yakın bir gelecekte günlük hayatta kullandığımız aparatların nasıl olacağı merak konusu.

   Cebinden katlanır ekranı çıkardın, kolundaki saate yönlendirdin ve tablette yaptığın tüm işlemleri yapabiliyorsun. Gözlüğüne verdiğin komutlarla görüntü kaydı yapıyorsun, uzaklardaki bir görüntüyü yakınlaştırarak görüyorsun, istersen onu da kayıt edebilirsin. Bileğine iliştirilmiş dövme benzeri bir zımbırtıyla kimlik, pasaport, kredi kartı işlemlerini bir çırpıda hallediyorsun. Restoranda yemek yedin, barda içki içtin veya bir mağazadan alış veriş yaptın diyelim; bileğini nah yapar gibi uzatıyorsun kasadaki ekrana ve hadi eyvallah hesap ödendi. Havadan giden arabana veya motosikletine atladın düştün yollara! Yol dediysek hava yolu yani. Çarpamazsın, devrilemezsin zira aracın her tarafı sensor dolu.  Robotları unutmayalım elbet. Sarışın, esmer türlü türlü hizmetler.  Bizden bu kadar birazda siz ilave edebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik gözlükleri çoğunlukla eğlence amaçlı olarak kullanılıyor.  Ancak tıptaki kullanımı her geçen gün artıyor ve sonunun nereye varacağı kestirilemiyor. Yakın gelecekte sanal tatiller sunan turizm şirketleri ortaya çıkarsa şaşırmamak gerek. Sanal cinsel ilişkiler boyutu hangi noktalara gider varın siz düşünün.

Elektrikli Arabalar

Petrolün ve sıvı yakıt kullanımının sonu yaklaşıyor gibi. Yakın gelecekte otomobillerin büyük bölümünün elektrikle çalışıyor olacağının tahmin etmek zor değil. Zira dev otomobil üreticileri bu işe el atmış durumda.

gelecekte günlük hayat
gelecekte günlük hayat

 

Elektrikli Basit Ulaşım Araçları

Otomobillerin elektrikli olmasının yanı sıra küçük motosikletler ve kaykay gibi aparatları günlük hayatımızda kısa mesafelerdeki ulaşım için bol miktarda kullanıyor olabileceğiz. Her türlü zeminde kayak yapmanın geliştirilmiş modelleri gibi düşünülebilir.

Akıllı Saatler

Birinci nesil akıllı saatler, işe yararlılık alanı geniş olmadığı için çok fazla ilgi görmedi.  Ancak çalışmalar yoğun biçimde sürüyor ve bu saatlerin telefon ve tablet ile entegrasyonu sonucu kullanım alanının nerelere varacağı düşünüldüğünde, ikinci nesil akıllı saatlere olan ilginin çok daha fazla olacağını söylemek mümkün.

Robotlar

Robot teknolojisinin gelişimindeki hız insanoğlunu korkutmaya başladı bile. Aşçısından garsonuna tümüyle robotların çalıştığı bir restoran Japonya’da çalışıyor durumda. Bütün personelinin robot olduğu otelin açılışı daha da eskiye gidiyor. Amerika ise robot fahişe üretimi yapan şirketleriyle günlük hayata girmiş durumda.

.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: