Genlere Müdahale İle Hastalıktan Kurtulmak Mümkün mü?

Genlere Müdahale İle Bir Bebeği Kalıtsal Bir Hastalıktan Kurtardılar

Kalıtımsal bir hastalıktan kurtulmak için “genlere müdahale” dönemi başlamış bulunuyor. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi tarihte ilk kez hastalık yapacağı kesin olarak saptanan bir gene müdahale etti. Kalıtımsal olarak aktarılan söz konusu gen ve ani ölüm ve kalp ritmi bozukluğuna sebebiyet veriyor. Ekibin iddiasına göre, bebeğin bundan sonraki nesillere bu geni aktarma ihtimalinin de olmayacağı. Oysaki soyağacında muhtemelen yüzyıllardır bu gen taşınarak günümüze kadar iletilmişti. CRISPR-Cas9 adını verdikleri müdahale makası sayesinde, hedef genlerin üzerindeki DNA zincirleri arasında çıkarma, ilave etme işlemleri yapılabiliyor. Bilim adamlarına göre, bu işlemle tespit edilmiş 10 bin kalıtımsal hastalığı ortadan kaldırmak mümkün. Ancak bu tür operasyonların halk tarafından desteklenmesi için gerekli bilgilendirmelerin bolca yapılmasına ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. 

Hali hazırda toplumun büyük bölümü, genlerinde değişiklik yapılmış bir insanoğlu türünün doğaya ve yaratılışa aykırı olduğu kanaatinde. ABD’deki Oregon Üniversitesi’nde yapılan bu çalışmayla, insan embriyosundaki genlerin değiştirilmesine izin veren teknoloji ilk kez kullanılmış oldu.

 

Teknolojiyle birlikte doğru orantılı olarak gelişen tıp, insanların ve diğer canlıların sahip olduğu anatomileri inceleyerek maruz kaldığımız hastalıklara veya durumlara çözümler sunmaya çalışıyor. Bugüne kadar birçok farklı ve çılgın fikirlerin yer aldığı tıp araştırmaları, bu sefer de insan geninin değiştirilmesiyle birlikte hastalıklara çözüm getirilebileceğini belirten bir çalışmayla gündemde. Tedavide bulunan “gen değişimi” aslında çoğu hastalığın giderilmesi amacıyla kullanılmış bir yöntem.

genlere müdahale

Hastalığın etkilediği geni arayan ve bu genleri değiştirerek hastalığı ortadan kaldırmaya çalışan araştırmacıların başvurduğu gen değişimi, bu genlerin şu ana kadar değiştirilememiş olmasından dolayı işe yaramamıştı.

 

.

genlere müdahale

Daha önce fareler üzerinde yapılan çalışmalarda yine aynı yöntemle “CRISPR” (Clusters of Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) yüz kası distrofisine tedavi sunan doktorlar, gen değişikliği yönteminin işe yaradığı ilk vakaya imza atmış olmuşlardı. Bilim insanları, insan genom haritasını çıkarmaya başladıklarında, bazı kanser türleri dahil çeşitli hastalıklara karşı bizleri zayıf kılan binlerce gen keşfettiler. Zayıf kılan genlerin keşfi, bilim insanlarını şu soruyu sormaya itti, “Ya bu genleri kesip atabilseydik ve yerine başka genler koyabilseydik?” CRISPR bu noktada devreye giriyor. 2013 senesinde kullanılmaya başlanan yöntem, bakterilerin kendilerini virüslerden korumak adına kullandıkları savunma mekanizmalarından ilham alınarak oluşturulmuş.

Farenin beynine çip yerleştirerek hareketlerini kontrol etmek konulu makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

“Modüler Motosiklet”  konulu makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak NCBI

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: