Göbek Çatlatan Atlayışlar

Yüksekçe bir yerden suya balıklama atlamayı çok sever bazı insanlar. Ama her işin bir tekniğinin olduğunu unutmamak gerekir.

Bazıları işi bilir ve harika bir atlayışla suya kafa üstü gömülür. Bazıları ise ben de yaparım diye etrafındakilere hava atmak için denemeye kalkışır. Oysaki durum sanıldığından daha ciddi. 

Sıhhatiye enstitüsü  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Fizik Tedavi Uzmanı yardımcı doçent doktor Hüsniye Omurilikoğlu yaptığı açıklamada; “Tüm uyarılara rağmen, her yıl çok sayıda yeni olgularla karşılaşıyoruz. İnsanlarımızın serinlemek için girdikleri sulara balıklama atlayışlar yapması, özellikle de sığ sulara atlamaları çok tehlikeli.” diyor.

Suya serinlemek için giren insanların mutlaka yüzme eğitimi alması gerektiğini belirten milli takım antrenörlerinden Hüsnü Ziyade ise, bilinçsiz yüzme ve atlamaların ciddi sağlık sorunlarına ve sakatlıklara neden olduğunu ifade ediyor.

 

Pırtık ajanstan alınan habere göre; omuriliğin, kol ve bacakları kontrol eden, tüm gövdenin hareketini sağlayan bir organ olduğunu belirten Prof. Atmaca, derinliği fazla olmayan sulara balıklama atlama sırasında alnını yere çarpan kişilerde boyun omurgasının aniden geriye doğru zorlanarak hasar gördüğünü belirtiyor. Ancak buradaki zedelenmenin yalnızca omurgada kalmadığını ifade eden Atmaca, “Boyun bölgesindeki omurilik de zedelenir ve buradaki milyonlarca sinir hücresi o anda ölür. Bunun sonucunda, omurilikteki sinir hücrelerinin fonksiyonları bir daha geri gelmeyecek şekilde kayba uğrar ve maalesef boyundan aşağı vücut kısımlarında yani hem kollarda hem de bacaklarda felç durumu ortaya çıkar.” şeklinde konuşuyor.

 

Göbek Çatlatan Atlayışlar” için bir yorum

  • tarihinde, saat 16:30
    Permalink

    Gelinimiz aynen böyle bir deneme yaptı ve kısmi felç geçirdi.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: