Gümüşhane Yaylaları

Gümüşhane Atlas Dergisi Temmuz Sayısına Konuk Oldu.

“Atlas, sıcak yaz günlerinde Gümüşhane’nin yaylalarında serinliyor. Ersin Demirel’in yazıp fotoğrafladığı “Düşsel Zirveler” makalesi, ilin doğa ve kültür hazinesi yaylalarını ziyaret ediyor. Gümüşhane il sınırları içinde 383 yayla var. Her biri ayrı zirvelere açılan düşsel kapılar buralar. Pek çoğu halk mimarisinin bozulmamış örnekleriyle, geleneksel yaşantının günümüzde de sürdüğü yerleşimler. Sarplığı, yeşilliği, akarsu ve gölleriyle insanı şaşırtan bu topraklarda, kayalık bir alandan yürürken göller çıkar karşınıza ya da tarihi vadiler. Hangi yoldan giderseniz gidin menzilinizde sizi bir yayla karşılar.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı ve Kültür Rotaları uzmanı Ersin Demirel’in kaleme aldığı ve onun fotoğraflarıyla 12 sayfalık bölümde Gümüşhane yaylaları “Gökyüzüne dokun” sloganıyla işlendi.

Atlas dergisinin Temmuz sayısındaki yazısında: Gümüşhane’deki 383 yaylanın her birisinin zirvelere açılan düşsel kapılar olduğunu ifade eden Demirel, halk mimarisinin bozulmamış örnekleri ve geleneksel yaşantının günümüzde de sürdüğü Gümüşhane’de “Hangi yoldan giderseniz gidin menzilinizde sizi bir yayla karşılar” sözleriyle Gümüşhane yaylalarını betimledi. Nefis fotoğraflarla süslenen yazısında Gümüşhane’nin tabiat parklarından da bahseden Demirel, tarih boyunca bölgenin askeri ve ticari yollarının önemli bir noktasında yer alan Gümüşhane’nin kalelerinden bahsetmeyi ihmal etmedi.

Yazısının son kısmında Gümüşhane’nin coğrafik yapısını da şiirsel bir dille anlattı.

“Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun geçiş noktasına konumlanan Gümüşhane’nin ilginç bir coğrafi yapısı var. Şehir kuzeyde Doğu Karadeniz Dağları’nın üyesi olan Zigana, orta bölgede Gümüşhane, güneyde ise Otlukbeli Dağları gibi yüksek tepelerle kuşatılmış. İlin en önemli düzlükleri güneye yayılan Kelkit ve Şiran ovaları. Dağlık kesimlerde akarsu havzalarıyla yarılmış Büyükdere, Çit, Demirkapı, Cehennem, Karadere, Sümüklü, Gücük, Yanbolu gibi derin vadiler yer alıyor. Atlas, bu benzersiz coğrafyanın en güzel yaylalarına özel fotoğraflarla yer veriyor.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: