güney kore hamile yolcular için cihaz üretti

The Pink Light (Pembe Işık) isimli kampanya, Busan şehrinde 500 hamile kadın üzerinde beş günlük süre boyunca test edildi

    Hamile yolcuların kalabalık toplu taşıma araçlarında ayakta seyahat etmemeleri için bir teknoloji firması bluetooth iletişimi olan bir cihaz geliştirdi ve 500 bayanla test için projeyi uygulamaya dönüştürdü.

 

  Güney Kore’nin ikici büyük şehri olan Busan’da başlatılan uygulama şimdilik Busan-Gimhae arasındaki hafif raylı ulaşım sistemlerinde kullanılıyor. Cihazın verdiği sinyali alıcı aparatların yerleştirildiği trenlerde, bayan ayakta ise uyarıcı bir lamba yanıyor ve bunu gören oturur durumdaki kişiler kalkarak o bayana yer veriyor. Bayan oturduğunda ise lamba sönüyor.

 

Pembe Işık Kampanyası

Güney Kore’nin Pembe Işık kampanyası, anne adayları trene bindiğinde yer istemelerine gerek kalmaması için oturma alanlarında bir düğme aracılığıyla sinyal veren bir projeye imza attı.  Güney Kore’nin Busan şehrindeki Pembe Işık kampanyasıyla yeni bir teknoloji toplu taşıma nezaketine katkıda bulunarak hamile kadınların oturacak yer bulmalarına yardımcı oluyor. Pembe ışıkların monte edildiği düğmeler, trene hamile bir kadın bindiğinde yanmaya başlıyor. Kampanya gebe kadınların birilerinden yer istemesine gerek kalmadan fark edilmelerini sağlıyor. Kadınlar ayrıca yer rica ettiklerinde de artık “Hiç hamile görünmüyorsun” gibi utanç verici yanıtlardan da kaçınmış olacaklar. Düğmeler, Bluetooth aracılığıyla anne adaylarının taşıdıkları sensörlerle iletişim kuruyor. Kadınlar bu sensörlerden edinebilmek için şehrin toplu taşıma birimine gebe olduklarına dair bir başvuru yapmak zorundalar. Rozet biçimindeki sensörlerin altı aylık pil ömürleri bulunuyor. Busan şehri Güney Kore’nin en büyük ikinci şehri ve Pembe Işık kampanyası Busan-Gimhae arasındaki hafif raylı ulaşım sistemlerinde kullanılıyor. Ulaşım ve şehir planlama yetkilileri, bu kampanyayı şehrin tüm taşıma sistemlerine entegre etmeyi planlıyorlar.

güney kore hamile yolcular için cihaz
güney kore hamile yolcular için cihaz

The Pink Light (Pembe Işık) isimli kampanya, Busan şehrinde 500 hamile kadın üzerinde beş günlük süre boyunca test edildi. Kampanyanın web sitesinde yazdığına göre, sensörlerin pili altı ay gidiyor ve maksimum sinyal gücü için çantanın dışında taşınması gerekiyor, ancak sensörler suya dayanıklı değil.

Proje belediye meclisi ile yerel işletmelerin ortak çalışması sonucu ortaya çıktı. Belediye yetkilisi; “Hamile kadınları düşünmek öncelik olmalı ve bu uygulamayla toplu taşımayı daha kolay ve rahat kullanabilecekler. Kadınlar hamile olsalar da şehirdeki hizmetlerden kolayca yararlanabilmeliler.” diyor. Çoğu hamile kadın toplu taşımada yer bulamamaktan şikayetçiyken yolcular ise bir kadının hamile olup olmadığına her zaman emin olamadıklarını ve hamile olmayan birisine hamile muamelesi yaparak saygısızlık etmek istemediklerini belirtiyorlar.

Bir başka teknoloji mevzusu “Londra’daki Akıllı Cadde” sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: