hayvan sevgisi aşırı olursa beklenmedik sonuçlar çıkabilir

1

Aristo’ya göre; hayvan sevgisi olan kişiler insanlarla olan muhabbetlerinde daha derin ilişkiler kurmaktadırlar. Gerçekten bu sözü söyledi mi diye teyit etme şansımız ne yazık ki yok bu şartlar altında. 

hayvan sevgisi ısırılınca biter

2

Psikoloji, sosyoloji ve bilumum loji ile uğraşanların iddiasına göre, çocuklara küçük yaşlarında hayvan sevgisini öğretmek ve yaşatmak gerekiyormuş. Evcil hayvanlarla büyüyen çocukların, daha fazla sosyal yetkinliğe sahip davranışlar gösterdikleri ve yetişkinliklerinde de bunu korudukları görülmekteymiş. . Dolayısıyla, zihinsel sağlığına müspet bir katkısı bulunmaktaymış.

Bu çocuk olumlu mu etkilenecek?

3

Hayvanla ilgilenme ve onun ihtiyaçlarını anlama becerisi, aynı zamanda insanlarla iyi ilişkiler kurma yeteneğini de geliştirmekteymiş.  Evcil hayvanı ile doğru bir bağ kuran çocuğun empati yeteneği daha fazla gelişmekte ve bu çocuklar yardımsever davranışları daha fazla göstermekteymiş. Araştırmalar; çocukların köpek beslemesinin diğer hayvanları beslemeye oranla daha fazla empati geliştirdiğini ortaya koymaktaymış. 

hayvan seni sevmezse?

4

Evde evcil bir hayvan olması, ailenin birlikte geçirdiği zamanın süresini de artırmakta ve dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişiminin, aile birliğinin güçlenmesini sağlamaktaymış. Hayvanlar, kardeşlerin de birbirleriyle olan ilişkilerini olumlu yönde etkilermiş. Çocuklara ortak bir ilgi alanı yaratmakta, işbirliği ve paylaşım davranışlarını sergilemesine zemin hazırlamaktaymış.

hayvan sevgisi ilgi göstermeyi gerektirir

5

Evcil hayvanı olan çocuklar, olmayanlara oranla daha fazla kendi benliğine saygı gösteriyormuş. Evde evcil hayvanın bakımı ile ilgili görev paylaşımlarına çocuğun katılması, bu katılımın kabul edilmesi ve ödüllendirilmesi de çok önemliymiş. Çocuklara hayvan bakımı konusunda yaşına uygun görevler yüklenmesi ve bu görevleri çocuğun başarı ile tamamlamasına izin verilmesi,  çocuğun kendini daha yetkin hissetmesine yardımcı olarak, onların özsaygı ve özgüven gelişimine katkı sağlamaktaymış.

hadi şimdi hayvan sevgsi çocuklar için çok yararlıdır deyin bakalım

6

Yapılan araştırmalar, evcil hayvan besleyen kişilerin evcil hayvan beslemeyenlere oranla psikolojik durumlarının daha iyi olduğunu, fiziksel olarak daha sağlıklı ve fit olduklarını, olumsuz duygularla daha kolay baş ettiklerini, disiplinli ve dışa dönük olup, kendilerini daha az yalnız hissettiklerini göstermektedir.

hayvan sevgisi bu yahu

7

Bazıları, kedi sevmeyenleri psikologa gönderiyor, onların sevgi eksikliği var diyor, kimi de aşırı hayvan sevgisinin bir tür psikopatlık olduğunu iddia ediyor. Bazıları ise hayvanları insanlara tercih ediyor, kimi ise bunun insanlar üzerine uygulanan bir terör olduğunu söylüyor. 

8

9

10

11

Hayvan Sevgisi

Bunları da Beğenirsiniz Belki

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: