KADINLARIN BEDEN DİLİ ǀ saç düzeltme hareketi

sürekli saçla oynamak psikoloji olarak ne anlam taşıyor?

   Her hareketten bir yorum çıkarma hastalığına beden dili veya vücut dili analizi denir. Bundan istifade kadınların beden dili hakkında da çokça ahkam kesilir.  Burada uzunca her türlü bakış, gülüş, oturuş biçimi, saçlarla oynama, tespih çekme, bacak bacak üstüne atma vs gibi beden dili hareketleri ile alakalı yorum yapacak değiliz. Bunlardan sadece kadın veya erkeklerin, birbirleriyle iletişim halinde iken, konuşurlarken veya uzaktan birbirlerini görür vaziyette iken veya yolda karşılaşınca saçlarla oynama veya saçı düzeltme ihtiyacı duyma olarak tasvir edilen noktaya değinmeye çalışacağız.

saç düzeltme hareketi

Sürekli Saçla Oynamak

   Bir insan canı sıkıldığında veya tamamen başka bir konu üzerinde düşünceye dalmış vaziyette iken de saçlarıyla oynayabilir. Yada kişi saçlarıyla oynamayı seviyor olabilir. Elbette ki; duyguları açığa çıkaran hareketlerin olduğu iddiasını tümüyle çöpe atmak gerekmiyor. Sadece saçlarla oynama gibi hareketleri tek bir sebebe bağlamak doğru değil. Her davranışın bağlı olduğu kökeni vardır der psikologlar, eyvallah buna itirazımız yok. Ancak o bağlı olduğu köken çeşitli sebeplerden ötürü beyinde oluşmuş bir devre, yani alışkanlık devresi kökenine de bağlı olabilir diyoruz.

 

saç düzeltme hareketi

kadınların beden dili

Kadınların beden dili yorumcularına göre ise; eğer bir kadın veya erkek saçı ile oynuyorsa bu muhtemelen sizinle ilgilendiğini gösteriyordur. Etrafındakilere de flört etmeyi seven biri olduğunu işaret ediyordur. Eğer saçlarını parmaklarına dolayıp kıvırıyor veya döndürüyorsa yalnız olduğunu ve biraz eğlenmek istediğini işaret ediyordur. Aslında bu işin magazincileri tarafından tek bir sebepmiş gibi ortaya atılması kısmıdır. Zira psikolojiyle ilgili bilim insanları asla tek bir sebep ortaya koymaz, bir sonucun pek çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği temel düsturundan ödün vermez.

saç düzeltme hareketi

Beden Dili Hareketleri ǀ Her Kuşun Eti Yenmez

Beden dili hareketleri  ile alakalı yukarıdaki gibi içten gelen bir tebessümle birlikte farkında olmadan el saçlara gidiyor ve düzeltiyor veya oynuyorsa, ehh bu durumun hakkını vermeniz gerekir. Bunun küçük yaşlardan kalma bir alışkanlık olabileceği ve kişinin farkında olmadan otomatik çalışan zihninin etkisiyle ortaya çıkan bir hareketi olabileceğini de aklınızın bir köşesinde bulundurun. Aksi takdire konuya bodoslama dalar ve karşılığında hiç ummadığın bir tepkiyle karşılaşıp moral çöküntüsü yaşamak söz konusu. Sonra hıncını “saçlarla oynamak ne anlama gelir” hakkında yazanlara çıkarma şansın olmayacağına göre yediğin zındıkla başbaşa kalırsın

Türk Psikologlar Derneği

Bir parçada genel olarak beden hareketlerini ve anlamlarını irdeleyelim.  Bu eylemlerden herkes büyük ölçüde kendine pay çıkaracaktır.

1

beden dili eğitimi

Beden dili eğitimi öğretilerinde verilen ilk örneğe göre: Eli çenenin üzerine koymak düşünceli bir hali ortaya koyar. Şayet iki el birden çeneye koyulmuşsa bu daha çok keyifsizlik, üzüntülü bir tutum sergiler.

beden dili eğitimi

2

beden dili nedir?

Her şeyden önce beden dili nedir? Bir açıklama bize vücut dilinin “insanların (ve diğer bazı hayvanların) bilinçli veya bilinçaltındaki vücut hareketleri veya yüz ifadeleri yoluyla bilgi aktardığı anlamına geldiğini” söyler.

beden dili nedir

3

beden dili hareketleri

Beden dili üzerine ilk kitap, 350 yıl önce John Bulwer tarafından yazılmıştır. El hareketleri dili üzerine idi bu kitap!

el hareketleri dili

4

İnsanlar için ortalama göz kırpma oranı dakikada yaklaşık 6-8 kezdir. Yalan söyledikleri zaman veya kendilerini baskı altında hisseden insanlar, göz kırpma oranını önemli ölçüde artırır.

5

bacakları yayarak ayrık oturma

“Kasık ekranı” ya da daha yaygın olarak “adam yayılması” olarak adlandırılan bacakları yayarak ayrık oturma gibi bir şey var. Bu, bir adamın bacaklarını ayırarak oturduğunda gerçekleşiyor. Bu, erkekler tarafından “hakimiyet” sinyali olarak görülüyor. Bazen bilinçli yapılır, bazen bilinçaltındadır.

beden dili eğitimi

6

Beyni yatıştırmak için sakinleştirici endorfinleri serbest bırakan “pasifleştirici davranışlar” denilen şeyler var. Bu davranışlar, kendi saçlarınızla oynamak, boynunuzu veya başınızı ovmak, dilinizle yanağınızı ovmak gibi bilinçaltı davranışlara örneklerdir.

beden dili eğitimi

7

“Saldır ya da kaç” kuralı çok ünlüdür. İçgüdülerimiz,  hayatta kalabilmek için bizi ya savaştırıyor ya da durumun daha berbat hale dönmemesi için kaçmaya yönlendiriyor. Bununla birlikte, bu hali daha yaygın ve modern bir versiyona uyarlarsak; Kaçmak yerine kaçamak eylemlerde bulunmayı  öğrendik. Örneğin, gözlerimizi ovuyor veya kapatıyoruz  veya elimizde tuttuğumuz nesneleri yere bırakıyor veya bir yerlere yerleştiriyoruz.

8

Kişi tek bir söz söylememiş olsa bile, insanlar başkalarını okuma yeteneğine sahiptir.

9

erkeklerin beden dili

Kadınlardan farklı hareketlere sahip olması bakımından, erkeklerin beden dili örneklerinde değişiklikler vardır. Elleri baş parmaklar dışarıda  kalacak şekilde cebe koymak, çekingenliği sergiliyor. Ancak baş parmaklar da cebinizde ellerinizle birlikte kalması kendine güven duygusu verir.

10

vücut dili

Araştırmalar, insanların başlarını eğdiğinde daha çekici olduklarını gösterdi. Ancak kadınların başlarını öne doğru eğmeleri, erkeklerinse geriye doğru eğmeleri halinde geçerli bu cazip görünüşleri.. Uzmanlar bu vücut dili keşfinin devrim niteliğinde olduğunu düşünüyor.

vücut dili
vücut dili

11

Sergilenen duruş,  özellikle de sporlarda göz dağı verme söz konusu olduğunda önemlidir. Böyle bir duruşu iyi sergileyen masa tenisi oyuncuları daha atak ve kendinden emin olduklarını gösteriyor.

12

Bir çalışmada insanları daha mutlu ve üretken hale getirecek iyi duruş örnekleri sergilendi. Düz oturan ve düz duran kişilerin olumlu anıları olma eğilimi daha yüksek çıktı.

13

Zayıf bir omuz silkmesi, ne söylediğinizden emin olmadığınızı gösterir. Oysa keskin ve tam omuz silkmek güven ve dürüstlüğü ifade eder.

bir kadını nasıl anlarım?

14

bir kadını nasıl anlarım?

Bir kadını nasıl anlarım sorusunun ilk kesin cevabı, kadının gülümsemesinde saklıdır. İnsanların gülümsedikleri yaklaşık 18 farklı çeşit vardır. Bununla birlikte, yalnızca bir gülümseme gerçek mutluluğu, yansıtır.

15

hoşlanan kadının beden dili

Hoşlanan kadının beden dili incelenmesinde;  yüz ifadesinin ne  sergilediğine bakılıyor. Evrensel olarak kabul edilen 8 yüz ifadesi vardır: Hüzün, İğrenme, Öfke, Sürpriz,  Mutluluk,  Korkma,  Utanç ve  Küçümseme.

hoşlanan kadının beden dili

16

kadınların hoşlanma belirtileri

Araştırmalar, erkeklerin kendilerine gülen kadınları çekici bulduğunu ve kadınların ise, onları güldüren erkekleri çekici bulduğunu gösteriyor. Yani, kadınların hoşlanma belirtileri içerisinde ilk sırayı gülmeleri alıyor.

17

vücut dili

Elleri  arkada tutma ile ilgili vücut dili hareketi “kahredici duruş” olarak anılır ve yanınızda birisini istemediğiniz anlamına gelir.

18

kadınların beden dili

Kadınların beden dili analizinde; gözlerin kapanması, kapatılması veya ertelenmesi; anlaşmazlık, endişe, korku veyahut konsantrasyonu gösterir.

19

Havalandırma eylemi“, stres altındayken ve bir çeşit rahatlama istediğimizde yaptığımız bir şeydir. Erkekler yakalarını boynundan çekme eğilimi gösterirken, kadınlar saçlarının arkasını boynundan atmaya meyillidir.

Bunları da İlginç Bulabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: