Karpuz Böyle Yenir

Dünyaca ünlüdür Diyarbakır karpuzumuz. Çünkü ebatları alışkın olduğumuzdan çok daha büyük ama artık üretimi çok az. Peki devasa karpuzun içine minicik yavrunun oturtulup poz alınması ne hoş!

Diyarbakır’ın simgesi haline gelen ve yıllarca Dicle Nehri kenarındaki kumlu arazilerde ekilen Diyarbakır karpuzuna farklı tohum türlerinin tercih edilmesi ve iriliği nedeniyle artık rağbet kalmadı. Bugünlerde çiçeklenme dönemine giren, eylül ayı başında da hasadı gerçekleştirilecek olan Diyarbakır karpuzunun ağırlığı 56 kilograma kadar çıkabiliyor. Artık genelde teşhir amaçlı kullanılan ve festivallerde boy gösteren Diyarbakır karpuzunun üretimi belli sayıda aile işletmesi tarafından geleneksel olarak devam ettiriliyor

 

Diyarbakır karpuzunun çok iri olmasından dolayı, insanlar artık bunu teşhir amaçlı olarak almakta. Kabukları çok kalın ve lif uzunlukları da fazla olduğu için 3 aya kadar dayanabilme süreleri var. Yemek için daha küçük olanlar sofrada tüketiliyor. Diyarbakır karpuzunun yetiştiriciliği özel bir bakım gerektiriyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: