Kendini Onaran Madde İle Cep Telefonları Kırılmayacak

Bu kendini onaran madde çekildiğinde 50 kat uzayabiliyor ve kendi kendini tamir ediyor

  Adı sır gibi saklanan bu “kendini onaran madde” cep telefonu parçalarına uyarlanabilirse, telefon yere düştüğünde devrelerin ekranın veya içindeki devrelerin hasar görmesinin önüne geçilecek.  Fakat daha da şaşırtıcı olanı; şeffaf ve yumuşak bir lastik kıvamındaki bu madde çekilerek boyutunun 50 katına kadar uzuyor, kopmuyor ve kendi kendisini onarabiliyor! Evet, yanlış duymadınız, maddeyi ortadan kesiyorlar, sonra kesik iki ucu birbirine temas halinde 24 saat bıraktıklarında madde aynen kopmamış orijinal haline dönüyor. Üstelik bunu defalarca denedikleri halde her seferinde madde adeta yapay bir kas hücresi gibi birbiriyle kaynaşıyor ve ilk haline dönüyor.

  Uzmanlar, böyle bir malzemenin kullanım alanının sınırsız olabileceği görüşünde.

  Aynı malzeme midir bilinmez, ancak Gebze Teknik Üniversitesinde bir proje kapsamında benzer özelliklere sahip polimer bir madde elde edildi. Kendini yüzde 95 verimle onarabilen polimer malzemenin savunma, elektronik sanayisi gibi alanlarda kullanılarak, risk ve kayıpların önüne geçilmesi hedefleniyor. Ancak polimerlerin mekanik dayanımları ve mukavemetlerinin metallere göre daha düşük olması, hafif olan bu malzemelerin kullanım alanlarını kısıtlamaktadır. Şimdiye kadar yapılan bütün çalışmalarda sentezlenmiş olan, kendi kendini onarabilen polimerlerin mukavemetleri ya çok düşük ya da kendi kendini yenileme davranışı kısıtlıdır. Ya da bu davranış için yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyulmaktadır.  

kendini onaran madde
Gebze Üniversitesinde Harika Bir Çalışma

  Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü öğretim üyeleri, bir doktora tezi konusu kapsamında, farklı şekilde polimer sentezleyip mekanik dayanımı ve mukavemeti yüksek malzeme yapmak için çalışmaya başlamışlar ve hazırladıkları proje, TÜBİTAK 1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamına alınmış vaziyette.

Laboratuvardaki deneyleri tamamladıklarını, proje raporunu yazma aşamasında olduklarını dile getiren bir bölüm yetkilisi, şunları kaydetti:

 

kendini onaran madde

  “Proje kapsamında, poliüretan bazlı, kendi kendini yenileyebilen malzemeler geliştirdik. Bu malzemelerin mukavemetini ve mekanik dayanımı artırmak için nanooksit parçacık veya nanolif katkılı kompozitler hazırladık. Geliştirdiğimiz polimer malzeme, kendini yüzde 95 verimle onarabiliyor. Oda sıcaklığında kendini onarabilmesi için bir güne ihtiyacımız oluyor ancak içine değişik nanooksit yapılar kattığımızda bunun süresini değiştirebiliyoruz. Ancak 1 saat gibi daha hızlı sürede kendini onarabilmesi için 40-50 derece sıcaklığa ihtiyacımız var. Geliştirdiğimiz polimeri kestikten sonra kendini yeniden onarmasını bekliyoruz. Onardıktan sonra mekanik testlerini yapıyoruz ve hiçbir şekilde orada hasarlı kısmı göremiyoruz. Bunu birkaç defa tekrarlayabiliyoruz.”

“Hava Yastıklı Deri Ceket” başlıklı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Genlere müdahale ile kalıtımsal hastalıktan kurtulma konulu makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak BBC 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: