ku klux klan nedir eylemleri nelerdir?

Ku Klux Klan 24 Aralık 1865 ABD'de Tennessee'de İskoç ritine bağlı bir grup mason tarafından kurulan siyahi karşıtı ırkçı gizli örgüttür

Ku Klux Klan   kurucuları; Büyük Büyücü olarak bilinen Nathan Bedford Forrest, Yüzbaşı John C. Lester, Binbaşı James R. Crowe, John D. Kennedy, Calvin Jones, Richard R. Reed, Frank O. McCord’dır. “Birth of a Nation” filmi ile kendilerini deklare etmişlerdir.

   Ku Klux Klan örgütü Amerikan İç Savaşı sonrasında siyahilerin kazanmaya başladığı haklara, özgürlüklere ve siyah ırk-beyaz ırk eşitliğine karşı çıkmıştır. Örgüte katılanlar arasında da, iç savaş öncesi kurulmuş olan “Knights of the Golden Circle” (Altın Çember Şövalyeleri) adlı mason locasının üyelerinin çokluğu dikkat çeker. Hem Knights of the Golden Circle hem de Ku Klux Klan örgütlerinin en büyük finansal destekçileri ise B’nai B’rith üyesi ünlü Yahudi finansör Judah P. Benjamin’dir.

ku klux klan nedir ?

 

Kurulan Ku Klux Klan, Amerika’da asıl olarak I. Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir güç kazandı. 1920’lerin ortalarına gelindiğinde üye sayısı üç ile dört milyon arasındaydı. “Beyaz insanı korumak için mücadele başladığında, düşmanlarımızı katledeceğiz.” sloganı ile yola çıkan Klu Klux öğretisinin ideolojik kökeni, diğer tüm ırkçı ideolojilerde olduğu gibi, beyaz ırkın evrim basamağında en üstte yer alan ırk olduğu, diğer ırkların ise aşağı basamaklarda yer aldığı, bu nedenle de her türlü kötü muameleyi hak ettiği görüşüne dayalıdır. Ve bu görüşün sahipleri Amerika’da oldukça fazla sayıdadır. National Alliance, World Church of The Creator, Arian Nation gibi farklı isimler altında örgütlenmiş bu grupların genel olarak Klu Klux Klan şemsiyesi altında olduklarını söylemek yanlış olmaz.

ku klux klan nedir

Ku Klux Klan Cinayetleri

Ku Klux Klan örgütü Amerikan İç Savaşı sonrasında zencilerin kazanmaya başladığı haklara, özgürlüklere ve zenci-beyaz eşitliğine karşı çıkmıştır. Amaçlarına ulaşmak için şiddet ve teröre başvurmuşlardır. Örgüt iki defa dağılmasına rağmen 1950 ve 1960’larda tekrar canlanmıştır. Günümüzde bazı bölgelerde sadece yerel bazda faaliyet göstermektedir. Amaçlarına ulaşmak için şiddet ve teröre başvurmuşlardır. Günümüzde bazı bölgelerde sadece yerel bazda faaliyet göstermektedir.

ku klux klan nedir
Ku Klux Klan Öğretileri Nelerdir?

Aşağıdaki maddeler 14 Ocak 2001 tarihli bir Klan toplantısında, Matt Hale’in konuşmasından alınmıştır:

*Irkların eşit olduğunu söylemek kendi ırkımıza karşı suç işlemek anlamına gelir.

*Irkların kaynaşmasından, ırklar arası evliliklerden ve beyaz olmayanların ülkemize göz etmesinden nefret ediyoruz.

*Irklar arası evlilik yapmak ırkımıza ihanet etmektir.

*İnsan Hakları hareketleri bizim için yanlıştır. Menfaatlerimize aykırıdır.

*Beyaz ırk entelektüel olarak diğer ırklardan üstündür.

*Sıra bize geldiğinde, iktidar bizim elimizde olduğunda, dünyayı istediğimiz gibi şekillendirmeye başladığımızda, ırkımızın en iyisini yaratacağız. Gelecek sadece beyazlara ait toprağımızın olduğu bir dönem olacak ve diğer ırkları topraklarımızdan süreceğiz. Kanun sınırları dahilinde, zorla gemilere doldurulup topraklarımızdan çıkarılacaklar. Kanun bu olacak..

*Beyaz olmayanlar bizim için önemli değildir. Bir kan gölü içinde yatıyor olsalar bile bizim için önemi yoktur. Bizi tek ilgilendiren kendi ırkımızdır.

*Irkları farklı yapan beyinleridir. Her ırkın farklı kafatası tipi ve beyin hacmi vardır.

kuru kafa ve kemikler tarikatı nedir

Bilderberg Nedir

wikipedia

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: