Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un Sabah Sporunda (güya!)

Eğer nükleer silahları olmasaydı muhtemelen tüm dünya Kuzey Kore için Kim Jong Un'un saçları hakkında eğlenceli haberler yapacaktı

liderleri ölünce zorunlu ağlama seremonileri olduğuna göre, sabahları yaptığı sporla ne denli olağanüstü bir varlık olduğunun halka bildirilmesi gerekirdi. Kuzey Kore Devlet Televizyonu, liderleri Kim Jong Un’un Breakdance’cılara taş çıkartan sabah sporunu yayınladı. Artık gerçekten o hareketleri yapıyor mu yoksa teknolojinin marifeti mi bilinmez.

 

Beş yıl önce babasının koltuğuna oturan Kim Jong Un’un Komünist Parti içindeki üst düzey isimlerin kontrolünde ülkeyi yöneteceği düşünülmüştü. Bu noktada halası ile eniştesinin ismi ön plana çıktı. Ancak ülkenin ikinci en güçlü ismi olarak kabul edilen enişte Jang Song Thaek 2014’te idam edildi. Vatana ihanetle suçlanan eniştenin 120 aç köpeğe yedirildiği ileri sürüldü. Kim Jong Un, halasını siyaset arenasından uzaklaştırdı. Enişte ve halanın yanı sıra orduda, diplomaside ve Komünist Parti içerisinde yüzlerce kişiyi idam ettiren Kim Jong Un’un artık ülkede tek söz sahibi olduğu tahmin ediliyor. Kim Jong Un’un geçen yıl Savunma Bakanı Hyon Yong Chol’u da bir toplantıda uyuduğu için idam ettirdiği ileri sürülmüştü..

Aralık 2011’de Kim Jong II’nin ani ölümünden sonra sıra mevcut lider Kim Jong Un’a geldi. İsmi ilk olarak Eylül 2010’da duyuldu. Kısa süre içinde varis olarak anılmaya başlandı. Dünya genç diktatörün en net halini babasının na’şını taşıyan arabanın yanında yürürken gördü. Aslında Kim Jong II’nin yerine diğer iki erkek oğulları Kim Jong-chol ile Kim Jongnam’ın geçmesi bekleniyordu. Ancak Kim Jong nam, 2001’de sahte kimlik ile Japonya’daki Disneyland’a girerken yakalandı. Kim Jong-chol’un da erkeksi olmayan davranışlara sahip olmasıyla Kim Jong Un’un önü açıldı. Bern kentindeki Liebefeld Okulu’nda sahte kimlikle eğitim almıştı. Batı kültüründen etkilenmemesi için okul dışındaki vakitlerini Kuzey Koreli yetkililerin gözü önünde geçirmişti. Ancak tüm çabalara rağmen onu tanıyan okul arkadaşlarına göre video oyunlarına, basketbola ve spor giyime çok meraklıydı.

 

 

Temmuz 2012’de Kuzey Kore devlet medyası Kim Jong Un’un yoldaş Ri Sol-ju ile evlendiğini duyurdu. Bazı haber kaynaklarına göre eski şarkıcı olan Sol-ju kısa saçları, düzgün fiziği, şık kıyafetleri ile kısa sürede dünya basınından büyük ilgi gördü. First lady’nin sık sık eşi ile kameralar karşısına çıkması Kim Jong Un’un babası ve dedesinden farklı bir politika izleyeceği şekilde yorumlandı.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: