masaj nedir masajın faydaları nelerdir

  Vücut kaslarının besleyici yağlarlar ovalanması, sıvazlanması ve yoğrulması işlemine masaj denir. Deri ve kas hücrelerinde kan dolaşımının hızlanması sebebiyle, belirli durumlar için masajın vücuda faydaları söz konusudur. Deri dokusunun ısınmasının  vücuda çeşitli etkileri olacağı aşikar. Ancak her durumda masaj yaptırmak  doğru olmadığı gibi zararları da olabilir. Medikal veya klasik gibi çeşitleri vardır. Titreşimli aletlerle yapılan  masaj teknikleri de mevcuttur.

1

Hava atmak için yaptırılan fuzuli bir işlem mi yoksa sağlık için çok yararlı mı? Bu bölümde masaj nedir ve varsa masajın sağlık için faydaları nelerdir konusunu işleyelim dedik. 

2

Masaj işlemi; Uzakdoğu’da günlük hayatın bir parçası halinde çok yaygın olmasına rağmen antik yunan dönemine kadar uzanan eski bir maziye sahipmiş. 

masajın faydaları

3

Öyle ki; eski Yunan’da hekimler tarafından uygulanırmış ve sözcük olarak kökeni “massein” imiş. Bu sözcüğünün Türkçe karşılığı ise yoğurmak anlamını taşıyor.

masaj yaptırmanin faydaları

4

masaj yaptırmanın faydaları

En basit şekliyle kasları yoğurma, ovalama ve sıvazlamanın vücuda bir rahatlama vereceği muhakkak. Ancak ileri düzey masajlarda belirli noktalara yapılacak bu eylemlerin kan dolaşımını hızlandıracağı, sinir sisteminde varsa dengesizliği ortadan kaldıracağı iddiası söz konusudur. 

5

Ameliyat teşhisi konulmuşken masajla bel fıtığının iyileştiğini söyleyen insanlara rastlayabilirsiniz. Bu aslında bambaşka bir konu. Normal masaja devam edersek, sporcuların olmazsa olmazı bir işlem olması itibariyle, sporcu olmayan insanlara da faydalı olablleceğini düşünmek akla aykırı olmasa gerek.

6

medikal masajın faydaları

Hele, bitki özlerinden elde edilmiş karışımları içeren yağların cilde yedirilmesi suretiyle uygulanan medikal masaj etkisi çok yönlü bile olabilir. Yani kasları gevşetmesinin yanında örneğin selülitlerin azalması hatta kaybolması sonucuna ulaşmak mümkün görünüyor. 

7

Sürekli ovma, yoğurma ve sıvazlama neticesinde, vücudun o bölgesinin ısısı artacaktır. Bu ise kan dolaşımının hızlanmasına sebep olacaktır. Cilt ve kas hücrelerinin kandan daha fazla yararlanması ve bunun sonucunda ise bir çeşit yenilenme, tazelenme olması veya o hissi uyandırması son derece mantıklı.

medikal masajın faydaları

8

masaj nedir faydaları nelerdir?

Diğer yandan bir uzmanın uygulayacağı masajın cilde olduğu kadar iç organlara da faydası olabilir. Örneğin; kalın bağırsaktaki hareketlilik durumunu arttırarak olası gaz problemlerini çözmekte büyük etki sağlayabilir. Eğer bu problem çözülürse de karın bölgesinde var olan şişlikler yok edilmiş olacak ve daha rahat sindirim yapılabilecektir.

9

Daha da iddialı olanlar, masajın hormonsal dengeyi sağladığını söylemekteler. Ancak deri altındaki kılcal damarların uyarılması ve genişlemesi sağlanırsa dokuların kan ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacağından hücreler daha iyi besleneceklerdir. Dolayısıyla deri ve kaslara iyi geleceği muhakkak gibidir.

10

Özetle yorgunluğu giderebilir, stresi azaltabilir. Hareketsizlikten kaynaklı kemik ve kas problemlerinin giderilmesi, hiç değilse azaltılmasına faydası olacaktır.

masajın püf noktaları

11

masajın teknikleri

Belli başlı masaj tekniklerini söyle sıralamak mümkün;

Akubası Tekniği,  Aromaterapi Tekniği, Sandalye Masajı, Derin Doku Tekniği, Sıcak Taş Tekniği, Spor Masajı, İsveç Masajı,  Thai Masajı

masajın vucuda faydaları

12

Relaxation Masaj

Relaxation (gevşeme) masajı, İsveç masajı olarak da bilinir.  Bitkisel yağ ve losyonlar eşliğinde  yavaş bir teknikle kaslara uygulanır.  Zihni sakinleştirmek, vücudu rahatlatmak, günlük stres ve  genel ağrı ve sancıları hafifletmek amacı taşır

masaj nedir faydaları nelerdir

13

masajın vücuda faydaları

Masajın vücuda en önemli faydası; toplardamar dolaşımını hızlandırarak, dokuların beslenmesini ve oksijenle dolmasını kolaylaştırır. Deri üzerindeki baskıdan dolayı deri gerginliğini ve parlaklığı artar, cildi güzelleştirir. Sinirsel bağlantılar sebebiyle, safra, bağırsak ve mide fonksiyonlarına yararı vardır. Lenf dolaşımı düzene girdiğinden dolayı vücuttaki ödem ve toksin gibi maddelerin atımı kolaylaşır.

masajın önemi

14

Masajın Önemi

Özetle söylemek gerekirse; masajın fiziksel yorgunluklar ve duygusal gerginliklerden kaynaklı sorunların giderilmesinde önemli derecede yararlı oluşudur. 

masaj nedir

15

Masajın Püf Noktaları

Masajın en önemli püf noktası uygulama ritmidir. Ritmik hareketler tüm vücuda gevşeme dalgaları gönderir.  Sert ve canlı bir masaj uyarıcı olabilirken yavaş ve düzenli hareketler insanı sakinleştirir.

masaj nedir faydaları nelerdir

16

Derin Doku Masajı

Akut ve kronik ağrı taşıyan bölgelere odaklı olarak uygulanır.  Kasları ve dokuları onarıcı özelliği olan ve uzmanlarca uygulanan derin doku masajı tıbbı bilgi gerektirir.

17

Tetikleyici Nokta Terapisi

Tetikleyici nokta terapisi, belirli kas düğümleri üzerine sürekli baskı yapılarak uygulanan bir masaj türüdür. Ağrı, uyuşma, karıncalanma, baş ağrısı ve Siyatik giderilmesinde yardımcı olur. 

masajın vücuda etkileri

18

Masajın Vücuda Etkileri

Vücuda etkilerini sıralayacak olursak; masaj, yara dokuları ve yapışıklıkların çözülmesi ve giderilmesinde, kas spazmı, tendon iltihabı, uykusuzluk ve nevrasteni durumlarında, kas krampları ve yaralanmalarda akut devreden sonra, migren, gerilim tipi ve hipertansiyona bağlı baş ağrılarında, ağrılı adet dönemlerinde, kabızlıkta ve ağrılı noktalarda vücuda son derece etkilidir.

masaj nedir faydaları nelerdir

19

Spor Masajı

Spor masajları genel fiziksel performansa yardımcı olur ve aktif olan kaslar için gerekli yapı maddelerinin daha fazla edinmesini sağlar.  Yaralanmaları önlemeye de yardımcı olurlar. 

sert masajın zararları

20

Sert Masajın Zararları

Bilinçsizce yapılan sert masajlarda deri altında, kaslar arasında zararlı olabilecek kalıntılar bırakır. Halk arasında denildiği gibi kulunç oluşmaya, kaslarda spazmlar meydana gelmeye başlar. Kemik çıkıntılarının olduğu yerde baskı olursa kemik üzerindeki zarlarda yırtıklar oluşur, tutulmalar yayılır. Kişi, ilerleyen zamanlarda o bölgelerde sıkıntı yaşar.

masaj nedir

21

masajın zararları

22

Bilinçsizce yapılan masajın zararları

Bilinçsizce yapılan masajla vücutta bir enfeksiyon veya iltihabi durum varsa enfeksiyonun yayılma riski yüksek olur, Bu durum ise yarardan ziyade zarar getirecektir.  Çünkü masaj kan dolaşımını hızlandırır.

Kontrolsüz şekilde yapılan masaj felç riski taşıyabilir. Örneğin berber, misafirlerini memnun etmek için bir jest yapıyor. Kontrolsüz boyun kıtlatıyor. Bu, çok ciddi bir manipülasyon. Hasar meydana getirme riski yüksek. Fıtıklaşma veya kireçlenme başlangıcı varsa sinir üzerinde bası varsa bu hareket felce kadar götürebilir. Sinirler hasar görebilir. İnce kaslar zedelenebilir

masajın zararları da olabilir şayet bilinçsizlik varsa

23

medikal masaj faydaları

24

Medikal Masaj Faydaları

Medikal masaj kan dolaşımını düzenler,  kas yapısı toparlanır ve cildi yumuşatır. İç organlara da faydası büyük olabilmektedir. 

masaj nedir faydaları nelerdir

25

klasik masajın faydaları

26

klasik masajın faydaları

Klasik Masajın faydaları hem fiziksel hem de zihinsel olarak  rahatlama sağlamasıdır. Tansiyonu ve kan dolaşımını düzenler. Zihinlerdeki olumsuz düşünce ve duyguya son vererek denizin dalga sesine, kumsalın dokunuşuna, ıssızca sokulan rüzgara kapı aralayıp bütün olumsuz düşüncelerden sıyrılmaya yönlendirir.

masaj nedir

27

28

Televizyon sunucusu canlı yayında masaj konusunu işliyor. Görev aşkı budur!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: