Modüler Motosiklet Her Türlü Karasal Doğa Ortamında Faal

Her ortamda gidebilen modüler motosiklet

Doğa kâşiflerinin ağızlarının suyunu akıtacak türde bir modüler  motosiklet tasarımına imza attılar. Her türlü zor doğa ortamında ilerlemek artık hayal olmaktan çıkıyor. İleri teknoloji ürünü malzemelerden üretilmiş lastikleri suda batmıyor, dik basamakları çıkıyor, dağ tepe tırmanıyor. Hani derler ya minareye bile tırmanıyor cinsinden. Üstelik bu motosiklet modüler olarak üretilmiş, yani parçalarına ayırıp, otomobilin bagajına yerleştirmek ve doğanın sert koşullarının olduğu ortamın girişine kadar otomobille taşımak mümkün. Parçalarına ayırmak veya montajını yapmak dakikalar içinde gerçekleşiyor. Dağlık arazi, çamurlu zemin, kumlu zemin vs fark etmiyor. Bas gaza devam et.

 

Suda Giden Motosiklet Daha Önce Yapılmıştı

Aslında bu modeller daha ziyade bir jet skinin karada yürüyen hali olarak görülmekte ve fazla bir rağbet gördüğü gözlenmemektedir. Motosiklet ve jet ski sevenler için ikisini birleştiren “Gibbs Biski” isimli model su üzerinde 55km hız yapabiliyor, karada ise 120km hızında gidebiliyor. Karadan suya inişte araç dönüşümünü 5 saniye gibi çok düşük bir sürede yapıyor ve sürücünün momentum kaybı bile olmadan suda yoluna devam etmesini sağlıyor. Bu modelin beygir gücü 55.

modüler motosiklet

 

Bir başka tasarım ise 3 tekerlekli  “Triski” adlı model. Bu model ise ATV araçların sunduğu yol tutuşu ve motosikletin hızını birleştiriyor. Bu iki özelliğin yanında bir önceki model gibi bir jet ski oluyor ve suda hız keyfi sunuyor. 60km su üzerinde gitme hızı ve 137km karada ilerleme hızı sunuyor. Aracın arkasında 2 adet güçlü su motoru bulunuyor. Normal motorları ise 135 beygir gücünde ve iki silindirli turbo desteğine sahip.

Son olarak normal bir ATV yapıda yani 4 tekerlekli “Terraquad” ismini taşıyan model. Aslında Gibbs’in ilk yapmak istediği bir James Bond arabasıydı fakat normal bir arabanın çok fazla güvenlik standardı gereksinimi var ve bu sebepten ATV yapmak durumunda kalmış. Bu model 140 beygir gücündeki BMW K1300 model motoru kullanıyor ve karada 80 km hız sunuyor. Su üzerinde ise 64km hızla ilerliyor ve karadan suya dönüşümü yalnızca 2,5 sn sürüyor. Ek olarak iki kişi araca binebiliyor.

“Genlere Müdahale” başlıklı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: