Öksüren Pano Çevresinde Sigara İçildiğinde Öksürüyor

Öksüren Pano

  İsveç’te geliştirilen öksüren pano projesi kapsamında kamusal alana konulan bir reklam panosu, yakınında sigara içildiği zaman öksürmeye başlıyor. Öksüren pano, özellikle yüksek oranda etrafında sigara içilen bölgelere koyuluyor ve pano çevresine yerleştirilen detektörler dumanı algılayınca sesli video olarak hazırlanmış öksüren ekran devreye giriyor. Bu yöntemle sigara içen insanların sayısında azalma olması bekleniyor. Sigara bırakma yollarına enteresan yeni bir metot.  Esasen öksüren pano ana teması, ”sigara dumanı öksürtür” vurgusunu yapmak.

   Sigarayı bırakması halinde karizmasının yara alacağını düşünenler ise bu pano işine fevkalade kafayı takmış durumda

   Uzmanların açıklamasına göre; Sigara dumanı asit özelliktedir. Asit ve duman içindeki başka tahriş edici maddeler öksürüğe yol açar. Sigara içenlerin çoğu özellikle sabahları olmak üzere öksürürler. Soluk boruları içinde yabancı maddelerin nefes yollarına kaçmasını engellemek amacı ile ince tüycükler vardır. Sigara dumanı bu tüycüklerin hareketini bozar. Böylece yabancı maddelerin nefes yollarına girmesi mümkün olur. Gece sigara içilmediği zaman tüycüklerin hareketi biraz düzelir ve gündüz nefes borularına girmiş olan yabancı maddeleri dışarı atmak amacı ile tüycükler çalışmaya başlar ve böylece öksürük olur. Öksürüğün oluşunda bu mekanizmanın da rolü vardır.

Öksürük Neden Olur?

   Boğazımızın ve nefes yollarımızın açık ve temiz kalması için zaman zaman öksürük devreye girer. Bu anlamda öksürüğün vücut için önemli bir görevi vardır çünkü bu ani refleks sayesinde mikroplar, tahriş edici yabancı maddeler, duman, mukus ya da diğer sıvılar nefes yollarına veya akciğere kadar ilerleyemez. Nefes yollarındaki sinir uçları uyarıldığında öksürük ortaya çıkar.  Havanın ani ve güçlü bir şekilde dışarı salınmasıyla nefes yollarından yabancı maddeler arındırılmış olur. Özetle öksürüğün aslında vücuda faydası vardır diyebiliriz ancak öksürük fazlalaştığında bu kez de biliriz ki sağlığımızla ilgili yolunda gitmeyen bir şeyler var.

Uzun süren öksürüklerin göğüs ağrısı, halsizlik veya sersemlik gibi yan etkileri ortaya çıkabilir. Ayrıca uykuyu bölen öksürük uykusuzluk nedeniyle yaşanacak başka problemlere de sebep olabilir. Öksürük çeşitleri temelde, öksürüğün balgamlı olup olmamasına ve ne kadar sürdüğüne bağlı olarak sınıflandırılır. Bazı öksürüklere kuru öksürük deriz. Yaş öksürük ise balgamlı öksürüklerdir ve bu öksürük çeşidinin diğer bir adı da ‘prodüktif‘ öksürüktür. Bir de sadece geceleri tutan gece öksürükleri vardır. Öksürük boğazınızdaki bir şeyi temizlemeye yetecek kadar kısa sürebilir ya da günlere, haftalara veya aylara yayılabilir. Öksürüğe çoğunlukla virüsler neden olur ve bu öksürükler tedavisiz olarak zamanla, kendiliğinden geçer.

Bir başka teknolojik mevzu olan “çekildiğinde uzayan elektronik devreler” sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: