Optik Yanılsama; Her Gördüğüne İnanma Sözünün Kaynağı

Optik Yanılsama Nedir?

   Optik yanılsama,  gözümüzün gördüğüyle nesnel gerçeklik arasında fark olduğu durumları anlatan bir ifadedir.  Göz tarafından toplanan bilgilerin beyindeki  görme merkezinde oluşturduğu görüntüler, söz konusu kaynağın fiziksel ölçülerinden farklı olması halinde optik yanılsama olayı meydana gelmiş demektir.

    Videoda göreceğiniz heykelciklerde mıknatıs veya görünmez ipler filan yok. Peki ama eğimleri aşağı istikamette olan parçaların üzerindeki minik top nasıl yukarı doğru hareket ediyor!  Çünkü görüş açısıyla oynanınca hiçbir başka cihaz kullanılmadığı halde göz kandırılıyor kolayca.  Bu özel yapım heykelciğin mucidi Kokichi Sugihara isimli bir Japon kardeşimiz. Diyor ki; İnsan gözü gördüğü her şeyi üç boyutlu olarak değerlendirir. Oysaki gözü yanıltma amaçlı tasarlanmış objelere farklı açılardan bakıldığında,  gözümüzün ilettiği görüntüler, görme merkezinde çok farklı olarak değerlendirilmeye tabi tutulurlar. Sözün özü; her gördüğüne inanma.

Temel olarak 3 tipi optik yanılma vardır: Değişmez optik illüzyonlar ile temsil ettiği nesnelerden farklı algılanan görüntüler oluşturulur, fizyolojik optik illüzyonlar gözlerin ve beynin belirli bir tür aşırı uyarılması (parlaklık, renk, boyut, konum, eğim, hareket) ile etki gösterir ve bilişsel illüzyonlar, bilinçsiz çıkarımlar sonucu oluşur.

Fizyolojik yanılsamaların; parlak ışıkları izleyen ardıl görüntüde olduğu gibi ya da aşırı derecede uzun değişken desenlere adapte uyaranlarda (koşullu algısal ikincil etki) olduğu gibi; parlaklık, renk, konum, boyut, hareket, vb rakip uyarı yarışı veya içerik etkileşimi suretiyle göz veya beyin üzerinde aşırı uyarım etkisi olduğu tahmin ediliyor. Teoriye göre; bir uyarıcı, görsel işlemenin erken dönemlerinde kendine ayrılmış sinir yolunu takip eder. Bu yoğun ve yineleyici aktivite bitişikteki aktif kanallarla etkileşime neden olarak fizyolojik bir dengesizlik oluşturarak algıyı değiştirir.

optik yanılsama

Bilişsel yanılsamalar yaygın olarak belirsiz görüntü, deforme yanılsamalar, paradoks illüzyonlar ya da kurmaca yanılsamalar olarak ayrılırlar. Beynimizle geleceği algılamak istediğimizde ve bu algıların gerçeklikle uyuşmaması durumunda illüzyon oluşur. Örneğin, Hering illüzyonu isimli yanılsamada merkezi bir nokta etrafında bisiklet tekeri telleri varmış gibi görünmektedir. Bunun yanında merkez noktaya paralel iki dikey çizgi görünmektedir. İllüzyon burada bizim gelecek görüşü kabiliyetimizi harekete geçirmekte ve hareket ediyormuşuz izlenimi vermektedir. Biz aslında hareket etmediğimizden ve şekil sabit olduğundan düz çizgilerde eğimli olanlar gibi görünmektedir.

wikipedia

Bunları da Beğenebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: