panda enerji santrali çinli gençleri motive amaçlı

Panda şeklinde güneş enerji santrali

   Çin’in Datong şehrinde ilk kez devasa bir panda biçimli güneş enerji panelleri tarlası oluşturuldu.  Çin ulusal enerji ajansının bildirdiğine göre; tesis, genel şebekeye bağlanmış vaziyette. 250 dönüm arazi üzerine kurulan sistem 25 yıl boyunca 3,2 milyar kilovat saat enerji üretecek.  Bu ise bir milyon ton kömürün harcanmasının önüne geçecek.  Bu da atmosferin 2 milyon 740 bin ton karbondioksitten arınması demek. Santrale panda şeklinin verilmesiyle, güneş enerjisi üretimine karşı yeterince ilgi göstermeyen insanların dikkatinin çekilmesi arzulanmış. Bu programla birlikte genç Çinlilerin temiz enerji konusunda bilgi edinmeleri yönünde motive olmaları amaçlanmış. Nitekim panda şekilli güneş enerji santrali, Çin hükümetinin dikkatini çeker ve programın bir parçası olmayı kabul eder. Hükümet kaynaklarından aktarma yaparak panda şekilli güneş enerjisi santrallerinin sayısının artırılması yönünde yeni bir komisyon kurulur.   

 

panda enerji santrali

   Panda şeklini vermek için koyu renklerde monokristal silikon güneş hücreleri kullanılırken, beyaz renkler için ince film güneş hücreleri kullanıldı. Panda Güneş Santrali 25 yıl boyunca 3.2 milyar kilovatsaat güneş elektriği üretecek. Santral böylece 1.056 milyon ton kömür kullanımın önleyerek, karbon emisyonunu 2.74 milyon tona kadar azaltacak.  Panda Green Energy’nin en büyük hissedarı olan China Merchants New Energy Group (CMNE), geçen Eylül ayında UNDP ile Panda biçiminde bir güneş enerjisi santrali kurulumu için bir anlaşma imzalamıştı. Çin, genç nüfusun yenilenebilir enerjiye dikkatini çekmek amacıyla ülkenin sembolü olan ve sevimlilikleri ile ünlü Panda şeklinde bir güneş enerjisi santrali kurdu. Dünyanın en sevimli güneş santrali olarak adlandırılan ve toplamda 100 MW kurulum kapasitesine sahip olacak olan santral, BM Kalkınma Programı (UNDP) çerçevesinde Panda Green Energy tarafından kurularak 50 MW’lık kısmı şebekeye bağlandı. Santral yılda 60 bin ton karbondioksit salınımını önleyecek.

panda enerji santrali

 

Dev Panda  Enerji Santralleri Çin dışında da inşa edilebilecek

Şirkete göre, 100 MW’lık Panda Güneş Santralleri 1.056 milyon ton kömürden tasarruf ederek ve karbon salınımını 2.74 milyon tona kadar azaltarak 25 yılda 3.2 milyar kilowatt-saatlik yeşil enerji sağlayabilecek. Panda Green Energy şirketi, Çin Başkanı Xi Jinping’in ekonomik kalkınma stratejisi olan ve 21. yüzyılın Deniz İpek Yolu olarak da bilinen Kuşak ve Yol bölgelerinde, Panda 100 Programı’nın bir parçası olarak gelecek 5 yılda daha çok tesis kurmayı planlıyor. Strateji Avrasya ülkeleri arasındaki işbirliğini hedeflediğinden bazı tesisler Çin dışında inşa edilebilir.

Bir başka teknoloji mevzusu “koşu bandındaki sanal alem” sayfasına buradan da ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: