Plaj Voleybolu Bayan Maçları Daha Çok İlgi Görüyor

1

Bayanlar Plaj Voleybolu

  Plaj voleybolu oyununun anavatanının Hawaii olduğu söylenir ancak popüler oluşunun merkezi Güney Kaliforniya’dır.  Bayanların da dahil olduğu bir spor dalına dönüşmesine daha epey vakit vardır. Dalga olmadığından sörf yapamamanın verdiği can sıkıntısı, Hawaii’nin başkenti Honolulu plajlarında, kumun üzerinde voleybol oyununu ortaya çıkarmış

Plaj Voleybolu bayanlar

2

  İlk başta üçerden 6 kişiyle oynanmaya başlansa da daha küçük alanda ikişerden 4 kişi ile oynanmakta karar kılınmış vaziyette.

bayanlar Plaj Voleybolu

3

Los Angeles/Kaliforniya’nın ünlü Santa Monica plajlarında, halkı sahilde rahatsız etmemek için deniz üstünde oluşturulan kum adacıklarında voleybol alanları oluşturmuşlar. Burada ünlenen oyun daha sonra tüm dünyaya yayılır ve hatta spor olarak kabul edilip müsabakalar düzenlenir.

Plaj Voleybolu

4

İş, daha sonrasında şampiyonalara kadar uzanır. En çok rağbet göreni ise; tabiatıyla bayan voleybolcuların maçları olmaktadır. Zira seyrine doyum olmaz. Çünkü hem kıran kırana müsabakalar izlenir hem de, hatta daha çok birbirinden güzel bayanların görselliği söz konusudur.

Plaj Voleybolu

5

Doğal ya da yapay olarak oluşturulan kum sahada ikişer kişilik takımların mücadelesiyle yapılan şampiyonalarda, kazanan takım iyi bir gelir elde eder. Zira bir çok firma, alanın çevresindeki reklam panolarında yer almak suretiyle bu tür şampiyonalara sponsor olmaktadır.

yorgunluktan dilim sarktı

6

Plaj kulüplerinin kurulması ve kulüpler arası turnuvaların düzenlenmesi oldukça eski bir tarih olan 1924 yılında başlamıştır. Dahası 1996 yılında Atlanta/ABD’de yapılan yaz olimpiyatlarında ilk kez olimpiyat dalı olmuştur.

Plaj Voleybolu

7

Plaj Voleybolu Kuralları

Plaj voleybolu kurallarında önceleri üçerden 6 kişiyle oynanmaya başlayıp sonrasında ikişerden 4 kişiyle oynanır hale gelmesinin de ilginç bir anekdotu olduğunu belirtelim; 

arkamı döndüğüm için kusura bakmayın

8

Rivayete göre 1930 yılında Pablo lakaplı Paul Johnson 6 kişi bulup baklavasına bir maç yapamayınca 4 kişiyle oynamayı denemiş ve böylece modern iki kişilik plaj voleybolu kuralı gelişmiş.

gel seni şöyle bir sarayım

9

Plaj voleybolu o kadar sevilir olmuş ki; denizi olmayan ülkelerde de ilgi görmüş, örneğin İsviçre bunlardan biri.

futbola girse kaleci olur

10

Bayanlar Plaj Voleybolu Kuralları

Bayanlar plaj voleybolunda kurallar gereği oyun alanı nispeten daha küçük olup, 16×8 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.

4-4-2 taktiği

11

Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, oyun sahası yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m yüksekliğinde olmalıdır.

bayan voleybol frikikleri

12

Sahanın yüzeyi düzeltilmiş kumdan oluşmalı, mümkün olduğunca düz ve yeknesak olmalı taşlar, deniz kabukları ve oyuncuların yaralanmasına ve sakatlanmasına neden olabilecek her türlü maddeden arındırılmış olmalıdır.

plaj voleybolunda bir takım kaç kişiden oluşur

13

Dünya Müsabakalarında, kum en az 40 cm. derinliğinde olmalı ve düzgün yumuşak taneciklerden oluşmalıdır

plaj voleybolu kuralları

14

İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Orta çizgi yoktur. Yan ve dip çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir.

bayanlar plaj voleybolu

15

File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m yüksekliğindedir.

voleybol frikikleri

16

File sahanın ortasındaki dar eksen üzerine düşey bir şekilde yerleştirilip, gergin olarak asıldığında 8.5 metre uzunluğunda ve 1 m (+/- 3 cm) genişliğindedir.

plaj voleybolu bayanlar

17

bayanlar plaj voleybolu frikikleri

18

bayanlar plaj voleybolu frikikleri

19

seyircinin biri sarkıyor bana

20

gözlüksüz çıkmam abi

21

Bayanlar plaj voleybol karşılaşmalarının seyircileri çoğunlukla erkekler olmakla beraber bayanlar da izleyici kitlesi oranı oldukça yüksektir. 

izlemekle göbek erimiyor ki

22

Özellikle iri kıyım bayanlar, sıkı vücutlu voleybolcuları izleyerek diyet programlarına daha sıkı bağlanıyor.

plaj voleybolu bayanlar frikikleri

23

Doktorlar öyle söylüyor diyorlar ama ne derece doğrudur bilinmez.

plaj voleybolu frikikleri

24

boş ver takışma

25

plaj voleybolu nedir

26

yenecez ulan sizi

Bunları da Beğenirsiniz Muhtemelen

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: