Rio Karnavalı Ne Zaman Başlar Kaç Gün Sürüyor

Brezilya’nın Rio De Janeiro şehrine adeta gitmiş gibi Rio Karnavalı hakkında yeterince bilgilenebiliriz.  Öncelikle bu karnaval ne zaman başlıyor kısmına bakalım.

1

Rio Karnavalı

Dünyanın en büyük açık hava gösterisi olan ” Rio Karnavalı “ her yıl şubat veya mart ayında düzenlenir ve 5 gün sürer. Hangi gün başlayıp biteceği ise değişmektedir. Zira festival takvimi dini dönemler olan “paskalya” ve oruç benzeri “büyük perhiz” vakitlerine göre belirlenmekte ve bu zaman dilimleri ise değişkenlik göstermektedir.

brezilya rio karnavalı
Rio Karnavali kaç gün sürüyor

2

Örneğin; 2011 yılındaki karnaval tarihi; 4 mart Cuma-8 mart Salı iken 2016 yılı karnaval takvimi; 6 şubat cumartesi-10 şubat Çarşamba,  2017 yılında 25 şubat cumartesi-28 şubat Salı oldu. 2018 yılındaki karnaval ise; 9 Şubat Cuma-14 Şubat Çarşamba arasında olacak.

rio festivali ne zaman

3

Brezilya, samba dansı demek olduğuna göre, şovların ana teması samba dansların sergilendiği gösteriler ve yarışmalar olmaktadır. Samba okulları arasında yapılan yarışmaların kazananı büyük itibar görmekte olduğu için, bütün bir yıl boyunca yarışmaya hazırlık yapılır. Hiç şüphe yok ki; okullar at gibi karılardan oluşan en iyi dansçılarıyla yarışmalara katılır.

rio karnavalı 2017 tarihi

4

Karnaval etkinliklerinin içinde vücut boyama ve boyanmış vücutlarıyla yarışan yarışmacılar oluyor. Brezilya kanallarında vücudu boyanmış hatunların yarışmalarını daha önce işlemiştik. Hatta bu boyaların yapılış videosunu da paylaşmıştık.

2018 Rio Karnavali

5

Her ne kadar yapılı ve dolgun vücutlu bayanlar ön planda görünse de, o bayanların üzerindeki kıyafetler büyük emekler harcanarak yapılmış ve oldukça pahalıya mal olan gösteri giysileridir.

Rio Karnavali nedir

6

Karnaval Alanı

Karnaval sürecinde Brezilya’nın hemen her yerinde kutlamalar ve etkinlikler yapılmaktadır ama  Karnaval alanı tamamen özeldir ve her yıl milyona yakın turist tarafından izlenmektedir. Karnaval takvimindeki en önemli etkinlik; en iyi samba okullarının öğrencileri tarafından gerçekleştirilen geçit törenidir ki Samba Parade olarak adlandırılır.

Brezilya Karnaval

7

Bu törenin yapıldığı ve yaklaşık 40 bin biletli izleyicinin bulunduğu alana da Sambadrome diyorlar. Sambadrome geçit törenleri; muhteşem kostümler, devasa boyutlarda dekorlu arabalar, dansçılar, ritim, müzik ve samba adımlarından oluşan büyüleyici gösterilerdir. Özel olarak 1984 yılında tasarlanmış bu alandaki töreni izleme bedeli, yerin konforuna göre 60 ile 1000 dolar arasında değişmektedir

Rio Karnavali 2018

8

İçki gırla gidiyor, herkes eğlencesinde isteyen isteğini yapıyor gibi görünse de, örneğin çok sıkışıp çişini bir duvar kenarına yaparsan ve tam o sırada bir polise yakalanırsan yandın demektir. Mutlaka hapse gireceksin ve çıkmak için yüklüce bir para ödemek zorunda kalacaksın ki, bu dünyanın en pahalı işeme ücretine tekabül edecektir.

Rio Karnavali 2017

9

İkliminden midir ne, kadın ve erkek eşcinsel oranı  Brezilya’da oldukça yüksekmiş. Bu yüzden ülke çapında eşcinselliğe doğal olarak bakılmakta ve Rio Karnavalı döneminde ayrıca gay karnavalı etkinlikleri yapılmakta.

Rio Karnavali 2018

10

rio karnavalı 2016

11

kime aşık acep

12

brezilya karnaval

13

brezllya karnaval

14

rio karnaval dansçıları

15

rio karnaval dansçıları

16

karnaval dansçıları

17

brezilya karnaval dansçıları

18

brezilya festival

19

Bu Brezilya Rio Karnaval videosu izlendiğinde Rio’ya gitmeden de karnaval olayını büyük çapta anlamak mümkün.

20

21

Bunları da Beğenirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: