Rüzgarda Uçuşan Etekler ǀ Rüzgarın Azizliği

Bu foto makalemizde; yolda yürürken rüzgarın azizliğine uğrayıp eteklerinin uçuşmasına maruz kalan bahtsız kadınların, hayatla mücadelede ne zorluklarla başa çıktıklarına şahit olacağız. 

1

   En sevdiğimiz doğa olaylarından biri aslında rüzgardır. Yazın hafif serin esen bir rüzgarda dolaşmak, çimenlerde uzanmak büyük keyif. Ama birden beklenmedik biçimde esmeye başlarsa rüzgarın azizliğine uğrayan etekler oluyor çoğu kez.

2

Rüzgarın Azizliğine Uğrayan Etekler

    Eğer şapka giyiyorsa bir başka dert; ani bir refleksle şapkasına sarılırsa ne ala, aksi takdirde rüzgarın azizliğine sadece etekler uğramıyor,şapka da uçup gidiyor. Saatlerce uğraşıp model verdiği saçları bir anda uçuşuyor ve bozulmalar meydana geliyor.

3

Bu türden kazalar en çok yaz mevsiminde başlarına geliyor kadınların. Özellikle hafif, serin eteklerle dışarı çıktıklarında durum birden utanç verici hale dönüşebiliyor.

4

Rüzgarda Eteği Kalkan Kadınlar

Kalabalık bir alanda yürürken, rüzgarın şiddetiyle eteği kalkan, ters dönüp adeta başına geçmesini yaşayan  kadınların ne kadar acı dolu duygulara kapılacağı asla tahmin edilemez.

5

Daha acı olanı ise, alışveriş dönüş yolunda ve iki eliyle akşam yemeği hazırlamak için aldığı malzemeleri taşıma esnasında rüzgar tarafından böylesine zor duruma düşürülmenin üzüntüsü mutlaka çok büyük olmalıdır.

rüzgarın azizliğine uğrayan kadınlar
bitexen

6

Rüzgar bu, nereden eseceği hiç belli olmaz. Bazen arkadan eser, bazen yandan eser, bazen önden. Hazırlıksız yakalanmışsan estiği yönün ne önemi var ki?

rüzgarın azizliğine uğrayan kadınlar

7

rüzgarda eteği kalkan kadınlar

8

Bazıları, “o kadar kısa etek giyilince elbette kazalara davetiye çıkar” diye düşünebilir. Ama bu bakış açısı ne derece doğrudur? Uzun bir etekle dışarı çıkanın başına gelmez böyle beklenmedik durumlar diyebilir miyiz?

rüzgarın azizliğine uğrayan kadınlar

9

rüzgarın azizliğine uğrayan etekler

10

Bu durumun ortaya çıkardığı bir başka tehdit daha mevcuttur. Ansızın esen rüzgarın etkisiyle uçuşan eteğini düzeltmeye çalışırken, elindeki çantanı, cep telefonunu vs düşürür veya rüzgara kurban edersin!

rüzgarın azizliğine uğrayan etekler

11

Bazen de poz almak amaçlı, rüzgar efekti uygulanır. Ama bu reklam filmi çekimlerinde rastlanılacak bir durumdur. Veya bir kamera şakasına yakalanılırsa. 

rüzgarda eteği kalkan kadınlar

12

Rüzgarda uçuşan etekler

Sanatçılar tarafından bu noktada rüzgarda uçuşan etekler konulu şiirler yazılmalı, şarkı sözleri üzerine besteler yapılmalı. Bu bir farkındalık oluşturacak ve  mazlum kadınların hiç değilse yüreklerine bir parça su serpilmiş olacaktır. 

rüzgarda uçuşan etekler

13

Hele, uzak diyarlara turistik geziye gidildiğinde, itinayla temizlenip ütülenmiş kıyafetle dışarıya çıkıldığında başa gelirse ne büyük talihsizlik.

14

Ya da kitap kurdu bir genç kızın mis gibi tertemiz bir havada çimlere uzanıp kitabını okurken aniden ve ters istikamette esen bir rüzgarın azizliğine uğraması ne elim bir hal tanrım!

15

16

Hayat zaten inişli çıkışlı ve genellikle yokuşlu. Yetmezmiş gibi bir de dik merdivenleri çıkmak zorunda kalırken rüzgarın azizliğine uğramak ne büyük gam ve keder.

17

18

rüzgarda uçan etekler

19

20

21

22

rüzgarın azizliğine uğrayan kadınlar

Aslında şiir veya şarkı bestelenmesi de yetersiz kalır. Rüzgarın azizliğine uğrayan kadınlar başlığında roman yazılmalı ve hatta uzun metraj sinema filmi çekilmeli desek yeridir. 

23

Rüzgar, alçak basınçla yüksek basınç alanları arasında yer değiştiren hava akımıdır ve  her zaman yüksek basınç bölgesinden alçak basınç bölgesine doğru hareket eder.

24

İki alan arasındaki basınç farkı ne kadar büyük olursa, hava akım hızı o kadar şiddetli  olacaktır. Rüzgar sahip olduğu hıza göre esinti, fırtına gibi terimlerle adlandırılır. Rüzgarın yönü rüzgar gülü, hızı ise anemometre ile ölçülür. Anemometre, rüzgarın bir pervaneyi döndürme hızından yararlanarak  hızını gösteren basit bir ölçüm cihazıdır. 

25

Yükseklerdeki rüzgârlar, balonlar yardımı ile ölçülür. Yükselme hızı sabit olarak bilinen balonlar belli yüksekliğe gelince rüzgar hızı etkisiyle hareketinde değişiklik gösterir. Takip edilen bu değişiklik ise, Trigonometri yardımıyla mesafe olarak hesaplanır. Katedilen yoldan da rüzgarın hızı bulunur.

26

Rüzgar, yalnızca eteklerin havalanmasına etki etmez! Okyanuslarda akıntılara ve dalgalara neden olur. Kıyılarda bu dalgaların etkisiyle falez gibi şekil oluşumları meydana getirir. Karalarda ise, özellikle çöllerde tek şekillendirici güçtür. 

27

Geçmişte yel değirmenlerinde, yelkenlilerde gücünden yararlanılan rüzgar, artık elektrik üretiminde de istifade edilen bir doğa olayıdır.  Etekleri uçurmasının yanında, çatıların sökülmesi, orman yangınlarının büyümesi gibi negatif etkileri de olan bir kuvvettir.

Bunları Beğenebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: