Sanal gerçeklik koşu bandı ile birlikte koşabiliyorsunuz

Sanal gerçeklik koşu bandı kullanıcıları birlikte koşuyorlar

Sanal gerçeklik teknolojisinin farklı bir uygulaması sayesinde, bu teknolojiyle donatılmış koşu bantlarına sahip kullanıcılar, istedikleri kişileri koşu arkadaşı olarak seçip, sonra da dünyanın herhangi bir yerinde koşmaya karar veriyor ve birlikte muhabbet ederek koşuyorlar. Ekranlarında seçtikleri konuma uygun üç boyutlu bir manzara oluşuyor ve evde koşu bandında değil de orada koşuyormuş hissi uyanıyor. Böylelikle hem sohbet-muhabbet, hem de spor yapılmış oluyor. Sanal gerçeklik koşu bandı kullanıcıları birbirlerinin hızlarını ölçebiliyor ve ne kadar mesafe koşabildiklerini görebiliyorlar

 

Koşmanın Faydaları

Zihinsel bir donukluktan kurtulmanın, zihni rahatlatmanın en etkili yollarından biri koşmak olduğu söylenebilir.  Örneğin bir konuyla ilgili net bir çözüm bulamamışken, koşmaya başlandığında eve net bir çözümle dönülebilir. Abartmadan yapılan koşular, daha sağlıklı ve uzun yaşam sürmeye yardımcı olacaktır. Bazı araştırmalara göre, düzenli olarak koşu bandında veya yolda koşan insanların beyin hücrelerinden küçülme oranı daha düşük olmaktadır. Bunun dışında stresi azaltıcı etki yaptığı gözlenmektedir. Ayrıca iyi bir kalori yakıcı olması itibariyle fazla kilolardan arınmanın bir diğer yolu olduğu söylenebilir.

Düzenli koşan biri koşmaya ara verince ne olur?

Bu konuda oldukça çok araştırma var. Örneğin iyi antrenmanlı sporcular üzerinde yapılan bu araştırmaya göre, sporcular 2-4 hafta arasında hiç antrenman yapmadıklarında performans düşüşünün temel nedeni olarak vücutlarındaki kan hacminin ortalama 9% oranında azalması gösteriliyor. Dayanıklılık sporları yapanlarda vücuttaki önemli değişikliklerden biri kan hacminin yükselmesi. 2-4 hafta ara verildiğinde bu miktar performansı etkileyecek kadar düşmeye başlıyor.

sanal gerçeklik koşu bandı

 

Vücuttaki kan hacmi azaldığında kalbe geri dönen kan miktarı azalıyor. Dolayısı ile kalbin her bir seferde kaslara pompalayacağı kan miktarı düşüyor ve aynı miktarda kanı göndermek için daha hızlı çalışmak zorunda kalıyor. Uzunca bir süre ara verdikten sonra yaptığınız ilk koşuda aynı tempoda koşarken nabzınızın her zamankinden daha yüksek seyretmesinin en önemli sebeplerinden biri bu. Aynı araştırmaya göre bu süre zarfında VO2Max (vücudun oksijeni kullanma kapasitesi) yaklaşık 6% oranında düşüyor. Eğer 9 hafta ara verirseniz bu araştırmaya göre %19 oranında düşüş var. Bir başka araştırmada sakatlık dolayısı ile 11 hafta ara vermek zorunda kalan bir atletin VO2Max oranındaki düşüş %25 olarak tespit edilmiş.

Dev Panda biçimli güneş enerji santrali haberine buradan ulaşabilirsiniz.

Sinirlenince bağırma kutusu icat ettiler konulu yazıya buradan ulaşabilirsiniz

 

Kaynak Virtuix

sanal gerçeklik koşu bandı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: