Sanal Gerçeklik Sayesinde İç Organlarda Seyahat Etmek

Sanal Gerçeklik Sayesinde İç Organlarda Seyahat

  Artık Sanal Gerçeklik Sayesinde İç Organlarda Seyahat   Etmek Mümkün Oluyor. Damarlardan başlayarak en küçük organlara kadar her bir noktayı görmek üzerine geliştirilen cihaz sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımından geçiyor. Dahası, gözlüğü takıp beynin içine seyahat gerçekleştirmek de söz konusu. Şimdi doktorlarla birlikte hastalar neler olup bittiğini birlikte izlemeye başlayacaklar.  Tıp bilimi ve hem de tıp eğitiminin yakın geleceği bu teknolojiyle şekilleneceğe benziyor.

Sanal Gerçeklik Sayesinde İç Organlarda Seyahat
Sanal Gerçeklik Hastalığı Hakkında

 

  Sanal gerçeklik ilk olarak çeşitli oyun uygulamalarında kendini gösterir. Ancak bu teknolojinin oyunlardaki uygulamaların uzun süre kullanılmasının insanlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı gözlemlendi. Minnesota Üniversitesi tarafından 2016 yılı aralık ayının başında sonuçları açıklanan deneyde, Oculus Rift ile sanal gerçeklik oyunu oynayanların çoğunun 15 dakikadan daha kısa bir sürede rahatsızlanmaya başladıkları gözlemlendi. Kadınlar arasında kötü hissedenlerin oranı ise beşte dört. Sanal gerçeklik hastalığı denilen bu durum ayrıca simülatör hastalığı ve siber hastalık olarak da biliniyor; 1980’lerde ABD Hava Kuvvetleri tarafından uçuş simülasyonlarını kullanan öğrenci pilotlarda görülmesi üzerine keşfedilen durum, yol tutmasına benzer belirtiler gösteriyor.

Sanal Gerçeklik Sayesinde İç Organlarda Seyahat 2

  2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolar karşılığında satın alınan Oculus, ilk sanal gerçeklik başlığını mart ayında satışa sunmuştu. Firma araştırmanın sonuçlarına dair açıklama yapmazken, sanal gerçeklik deneyimini çoğu insan için daha elverişli hale getirdiklerini ve geliştiricilerin de sanal gerçeklik oyunları ve içerikleri yaratma konusunda kendilerini geliştirdiklerini belirtiyor. Oculus kullanıcılara sanal gerçekliğe yavaş bir giriş yapmalarını ve molalar vermelerini tavsiye ediyor fakat bu telkin insanların siber hastalığın belirtilerini yaşamalarını engellemiyor.

Minnesota Üniversitesinin Araştırması

Minnesota Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırma, yıllardır bu semptomlar üzerinde çalışan hareket bilimci Thomas Stoffregen tarafından yürütüldü ve 18 erkek ile 18 kadın üniversite öğrencisinin katılımıyla test edildi. Katılımcılara Oculus Rift (DK2) sanal gerçeklik başlığı ile iki farklı sanal gerçeklik oyunu oynatıldı. İlk oyun kafa hareketleri ile bir mermer topu labirentin içerisinde hareket ettirmeyi gerektiriyordu ve oynayanların yüzde 22’si 15 dakika oynadıktan sonra kötü hissetmeye başladılar. 36 öğrenci ise oyun kumandası ile ürkütücü bir binada hareket etmeleri gereken Affected isimli korku oyununu oynadı. Bu sefer ilk 15 dakikada baş dönmesi ve mide bulantısı hissedenlerin oranı yüzde 56 olarak saptandı. 18 kadından 14’ü etkilenirken (yüzde 78), erkeklerde ise bu oran yüzde 33 oranındaydı.

Stoffregen’e göre sanal gerçekliğin yarattığı bu geçici rahatsızlık durumunun sebebi gözler ile vücudun algıladıkları arasındaki çelişki. Bilim insanına göre, belirtileri ortaya çıkaran şey, gözlerin hareket ettiğini görürken, vücudun durağan bir durumda olduğunun farkında olması.

Kaynak VR Scout

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: