Sinemalar ve Teknolojik Sinema Salonları

Eskiden bir filmi sinemalarda izlemeyle tv’de seyretmenin fazla farkı yoktu; daha büyük ekran ve yüksek ses. Teknolojik gelişmelerle birlikte sinema salonlarında filmler sadece izlenmiyor adeta yaşanıyor. Gelişmiş sinema teknolojilerine ve buna haiz sinema salonlarına yakından bakalım.  

Sinema Teknolojisi: Imax Nedir?

Kanada merkezli teknoloji firması olan Imax’a ait ve adıyla zikredilen sinema sistemi; kameraları, ham filmleri, projeksiyon cihazı, ses sistemi, perdesi ve salon geometrisiyle bir bütün olarak anılmakta olup, dünyanın gerçeğe en yakın 3 boyutlu sinema teknolojisidir.

  • Kameraları normal kameralardan çok büyük ve ağır olup (20-45 kg), 3 boyutlu kameralarının ağırlığı 109 kg dır. 

  • Normal sinema filmlerinin ölçüsü 35 mm iken Imax filmler 70 mm’dir

  • Projeksiyon makineleri de dolayısıyla çok büyüktür ve öyle ki; . film makaraları kamyon tekeri boyutlarında ve cihazın üzerinde değil, cihazdan 2-3 metre uzaklıkta filmi salan ve toplayan iki ayrı tablada yerleşmiştir.

  • Ses sistemi normal sinemalarda kullanılan DTS ve Dolby Dijital ses sistemlerine benzer bir “dijital surround” sistemi olmakla birlikte, ses dosyası olarak ayrıca kayıt edilir ve görüntüyle olan senkronizasyonu Imax bilgisayarlarınca sağlanır. Bu yapılanmasından dolayı da Dolby Dijital ses sistemlerinin veriminin çok üzerinde bir performans oluşturur.

imax sinema salonu nedir?
  • Perdesinin boyutu bir basketbol sahası büyüklüğünde olup, 25 m yükseklikte ve içbükey şekillidir. Dahası perde yüzeyi Imax filmlerini en iyi  yansıtacak şekilde özel boya ve maddelerle desteklenmiştir.

  • Sinema salonları Imax patentli salon geometrisiyle inşa edilmiş olup, 3 boyutlu görüntülerin gerçek boyutlarında ve daha yakından hissedilmesini sağlar. Görüntüler adeta perdeden çıkıp kucağına kadar gelir ve geleneksel perdelerde gösterilenlerden çok daha etkili bir 3D deneyimi sağlar.

Dezavantajı ise, çok pahalı bir sistem oluşundan ötürü sinema endüstrisinde yaygın olarak kullanılamamasıdır. Çoğu belgesel olmak üzere pek az Imax filmi mevcuttur.  Türkiye’deki  Imax salonları da sınırlı sayıda olup  aşağıdaki sinemalarda bulunmaktadır;

Akasya,  İstinyePark,  Hilltown,  Marmara Park,  MaviBahçe,  Sur Yapı Marka,  Ankamall

Sinema Teknolojisi: 4DX Nedir?

Güney Koreli CJ 4DPLEX şirketi tarafından geliştirilen bu teknikle; hareket, titreşim, su, ışık efektleri, koku, rüzgar gibi unsurlar kullanılarak, son derece etkileyici bir sinema deneyimi oluşturuluyor.  Anlaşılacağı üzere burada bütün özellik sinema salonu ve 4DX koltuklarından kaynaklanıyor.

Çünkü;  4DX filmlerin, 3D’de olduğu gibi filmin buna uygun çekilmiş olması gerekmiyor. 4DX efektleriyle zenginleştirilecek olan filmler belirlendikten sonra CJ 4DPlex’in genel merkezine iletiliyor. Buradaki editörler, hangi sahnelere efekt verileceğini planlıyor ve gerekli donanımı sağlıyor. Bundan dolayıdır ki, Imax’a nazaran sinema endüstrisi tarafından ilgi görmüş ve buna uygun filmler bol miktarda çevrilmiş, halen de yapılmaya devam etmektedir.

4DX nedir?

Bir araba kaçış sahnesi izliyorken;  koltuk sağa sola savruluyor, filmde büyük bir sarsıntı oluyorsa; siz de aynı ölçüde sarsılıyorsunuz. Sahnede fırtınaya yakalanan bir gemi varsa, salonun içinde de rüzgâr esiyor, yüzünüze su sıçrıyor, havada şimşekler çakıyor ve rüzgâr makineleri saçlarınızı savuruyor. Romantik bir filmde aktör sevgilisinin memelerini kokluyorsa ortamda bir koku salınıyor.

Türkiye’deki 4DX teknolojisine sahip sinema salonları;

Marmara Forum,  Panora,  Emaar Square Mall ve İstinye Park

 

Gold Class Sinema Salonları

Gold Class olayında bir sinema veya film teknolojisinden ziyade lüks ve konfora düşkün kişiler için yapılmış salonlar söz konusu.

Geniş ve yatabilen koltuklar, telefon şarj ünitesi, kendine ait ayrı bir fuaye alanı, özel gişesi ve self-servis sınırsız kahve ikramı var. Koltuklar ikişer yerleştirilmiş ki, eşinle/sevgilinle yan yana ve gerinerek uzanıp, hatta yatarak film izleyebilesin.

Gold Class Koltuk

Gariban sinemalarda can sıkıcı reklamlar oldukça uzun sürüyor. Bu salonlarda süre çok kısıtlı; en fazla 3 dakika.

Gold Class  salonları olan sinemalar; 

Watergarden İstanbul, Emaar Square Mall, Vadi İstanbul, Erzurum MNG, Capacity,  Hilltown,  İstinyePark

 

3 Perdeli Sinema Salonları: ScreenX Nedir?

Tuhaftır ki; 4DX gibi, ScreenX teknolojisi de Hollywood’tan değil Güney Kore’den çıkmış.  Sinema salonunun iki yan duvarlarını da perde yapıp ortadaki perdeyle birleştirince 270 derecelik dev bir ekran oluşuyor.  Yaratıcı düşünce ürünü olması hasebiyle diğer sistemlere oranla maliyeti daha düşük salonlar inşa etmek mümkün oluyor. 

Umalım ki; bir delikanlı yatırımcı çıkar ve ScreenX perde sistemli 4DX koltuklu ve donanımlı bir sinema salonu yapar. 

Hangi sinemalarda ScreenX var derseniz;

Kanyon, Akasya, Hilltown ve Vadistanbul sinemaları ScreenX salonlarına sahip.

 

Sinema Salonları: Tempur Nedir?

Yatabilen, geniş ve konforlu koltuklar yetmez diyenler için bildiğin yatak içinde sırtüstü yatıp film izlenebilecek Tempur salonlarda sinema keyfi yaşamayı da yine Güney Kore’li kardeşlerimiz icat etmiş bulunmaktadır. Bu salonlarda ayrıca localı mevkiler de oluşturmuşlar. İnsanlar zor durumda kalabilir diye filmlerde aniden ışıkları yakıp ara vermek yok. Patlamış mısır ve içecek ücretsiz. 

Tempur Nedir?

Yakın gelecekte 4DX koltuk gibi sallayabilen yataklarda erotik filmler izlenmesi imkanlarının da olduğu localı salonların yapılmasını bekleniyor.

Tempur salonda sinema seyretme keyfini İstinyepark‘ta yaşamak mümkün.

 

Sinema Salonları Teknolojisi: D-Box Nedir?

D-Box sinema teknolojisi ile donatılmış salonlar, garibanlar için düşünülmüş olup ve 4DX’in ilkeli diyebiliriz. 

Burada sağa sola, öne arkaya hareket edebilen ve titreşim özelliği olan koltuklar söz konusu ve hepsi bundan ibaret.

D-Bow Nedir?

Ben de garibim o yüzden denemeliyim diyenler için Akasya’da bulunan Salon 11’in 2 sırasında ve VIP 3 salonunun tamamında D-Box teknolojisi kullanılıyor. Akbatı’da bulunan Salon 3’te ise 2 sıra D-Box koltukları mevcuttur.

Sinema Salonları: MPX Nedir?

Uzun adı; Mars Premium Experience olan MPX sinema salonları, ekstra büyük ve parlak dijital projeksiyonu ve 3D ses sistemiyle daha gerçekçi ve daha canlı bir görüntü sunuyor.

3D teknolojisi, yüzde 20 daha geniş ekranı, dijital projeksiyonu ve yükseltilmiş ses ile MPX yüksek çözünürlükte görüntüler üretiyor ve standart salonlara oranla daha yüksek ses kalitesi oluyor.

MPX Nedir?

MPX salonları olan sinemalar; Cevahir,  Vialand,  Akbatı,  Point Bornova,  Emaar Square Mall‘da sizleri bekliyor!

Beklediğimiz Yenilikler!

Haftalardır kolladığımız film geldi, biletimizi aldık ve salonda koltuğumuza oturduk.  Fakat bir müddet sonra, üşütmeden mütevellit bağırsaklarımız gevşedi. Filmin en heyecanlı yerindeyiz fakat mümkünü yok. Biraz daha bekleyip altımıza edecek halimiz de yok. Derhal koşuyoruz tuvalete kızgın vaziyette. 

Tuvaletinde TV ekranı  olan sinemalar; Maalesef henüz yok!!

hehehe

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: