Sürücüsüz Elektrikli Otomobil Özel Jet Konforunda

Lucid Air firmasınca üretilen bu sürücüsüz elektrikli otomobil çok geniş bir iç hacme sahip

Hem sürücü kabini hem de arka koltukta oturanların bacaklarının öndeki koltuğa veya konsola değme şansı yok. Elbette koltuklar son derece rahat ve ergonomik olarak ve lüks malzemelerden üretilmiş durumda. Bu kadar geniş yapılabilmesine imkan sağlayan ayrıcalık ise tabana uzunlamasına yayılmış batarya sistemini geliştirmiş olmaları. Ön koltuklar masaj yapıyor, arka koltuklar ise tam olarak geriye yatıyor.  Tablet büyüklüğündeki dokunmatik ekranı da aracın tümüyle deri kaplı iç bölgesine ustaca yerleştirmişler.  Özel jet konforunu hissettiren bir diğer özellik ise aracın dışının geniş açılı olarak yerleştirmiş camla çevrili olması. 235 km/h sürate erişebilmesi, elektrikli arabalar içerisinde fark yaratmasının başka bir hususu. Araç autonomous yani self driving car yani kendi kendine gidiyor elbette, buna otonom sürüş diyorlar. Güzergâh bilgisayara yükleniyor ve sürücü artık aracın kontrolünü otomatik devreye bırakıyor.

 Şayet tıpan yiyorsa araç kendi kendine giderken koltuğunu yatırıp uyuyorsun.  Lucid Air, özel jet konforundaki sürücüsüz elektrikli otomobil tanıtım filminde Tesla firmasına gönderme yapmayı ihmal etmiyor. “Gördün mü oğlum araba nasıl olurmuş” manasında laflar sokuyor.

 

Google Çalışanlarının Servis Aracı da Sürücüsüz Elektrikli Otomobil

Google, Nevada eyaletinde 2011’den beri Kara Şimşek arabalar kullanıyor. Kendi kendine giden otomobiller Google çalışanlarını eve bırakıyor. Gerçi bu arabalar birkaç küçük trafik kazası yaptı ve bazı taşıtlara arkadan çarptı, ama bilgisayar destekli gelişmiş güvenlik önlemleri sayesinde söz konusu kazalar tampon kırmaktan öteye geçmedi. Elon Musk bütün bu zorluklara rağmen otomobilleri akıllı telefonla yanımıza çağırabileceğimizi, arabaların hiç değilse hususi otoparklarda ve kat otoparklarda kendi kendine park edebileceğini belirtti. Musk sözlerinin arkasında durduğunu göstermek için Tesla şirketinin San Francisco ile Seattle arasında otopilotlu otomobil testleri yaptığını da ekledi. Kokpit bilgisayarlarına yapılan fabrika güncellemeleri sayesinde otomobiller yıllardır yeni özellikler kazanıyor.

sürücüsüz elektrikli otomobil

Bunların arasında yeni ABS sistemleri (Otomatik Acil Durum Fren Desteği), Kör Nokta Uyarı sistemleri, Yandan Çarpma Uyarıları ve güvenli sürüş modu da var (otomatik hız düşürme, torpido gözünü kapatma ve kokpit bilgisayarlarını hackerlardan korumak için kişisel verileri gizleme).

Bir başka teknolojik mevzu olan “yumurta drone” sayfasına isterseniz  buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: