Tangocuların En Büyük Sıkıntısı

Tango, Arjantin ve Uruguay kökenli dans ve müzik türü olup bütün dünyada beğeni ile izlenir ve icra edilmeye çalışılır

Bayan tango performansçılarının en büyük korkusu ise oldukça sert hareketler içeren yapısından dolayı, dans esnasında elbiselerinin azizliğine uğramaktır. 

Nitekim, bir canlı TV programında tango yapan çiftler, kendilerini müziğin ahengine kaptırmış danslarını sergilemekle meşgulken, bayan tangocunun kıyafeti aniden kayar. Fakat gerçek profesyonellik böyle bir şey işte. Çiftler belli etmemeye çalışarak sunumlarını gerçekleştirirken erkek dansçı meydana gelen açığı ustaca kamufle eder. Böylece tango ideolojisinin özünün; birlik, beraberlik ve dayanışma olduğu gerçeğini de bütün dünyaya ispatlamış olurlar.

.

Dansla birlikte gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır ve günümüzde Amerikan ve uluslararasi tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi çeşitli türler gelişmiştir. Ancak orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, “Arjantin tangosu” olarak anılmaktadır. Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında çok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: