Dünyanın Uzaydan Görünüşü ǀ Uzay Fotoğrafları Galeri 23 foto

    Dünyanın uzaydan görünüşü insanda garip hisler uyandırıyor. NASA’nın yayınladığı uydulardan çekilen dünya fotoğrafları, aydan dünyanın görünümü gerçek bir sanat şaheserini ortaya çıkarıyor. Dünyadan ayı her zaman görüyoruz, peki ya dünyanın aydan görünüşü nasıl? uzaydan çekilen dünya fotoğrafları ve uydulardan elde edilen nispeten yakın çekim görüntüler.

1

Ayda, konaklama tesisleri olsa oturup kahvemizi içerken bu manzarayı izlemiş olacağız. 

aydan dünyanın görünümü

2

Aydan da bayağı bir uzakta yaşam merkezleri kurulmuş olsa, yemeğimizi yerken ikisini birden böyle izlemiş olacağız.

dünya uydu görüntüsü

3

dünyanın görünüşü

4

Ya da böyle!

5

En iyisi görüntüler konuşsun.

uzaydan dünya 

6

7

dünyanın aydan görünüşü

8

dünyanın uzaydan görünüşü

10

uydu görünümü 

11

uzaydan dünya görüntüleri

12

uzaydan dünyaya bakış 

13

14

Çad Gölü ve Bodele Toz Bulutu, Büyük Sahra

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar tarafından çekilen dünyanın doğu bölgesi görüntüsünde, Büyük Sahra’nın kurak kısmı  (sol taraf) ve Sahel olarak bilinen daha nemli yarı kurak tropik orman alanının (sağ taraf) sağladığı koyu renkli bitki örtüsü görülmektedir. Ön kısımda ise Çad Gölü’nün koyu yeşil bataklıkları bulunmakta.

canlı uydu görüntüsü

15

Volkanlar, Anafor ve Girdaplar, Hawaii

Hawaii’nin Kilauea yanardağı  (solda), volkanik gazların uzun girdapları (üst yarı) yanardağın batısından sapıyor. Astronotlar görünürlüğünü artırmak için eğik açılar kullanmışlar ve böylelikle zor görülen atmosferik pus parçalarını çekebildiler. Havada sis, sis ve volkanik bileşiminin bir karışımı olan sis pusu var ki; bu Hawaii’de iyi bilinen bir hal olup,  “patlayan bir yanardağ tarafından yayılan kükürt dioksit ve diğer gazların oksijenle reaksiyona girdiğinde ortaya çıkan bir hava kirliliği biçimi” olarak tanımlanır.

16

Sierra Nevada de Santa Marta, kuzey Kolombiya

Kolombiya’nın Santa Marta masifinin pek çok doruk noktasının dramatik bir görüntüsü.

Christopher Columbus olarak adlandırılan bu yükseklikler (yaklaşık 5700 m), Ekvatorun yalnızca on derece kuzeyinde olsa bile, küçük ancak kalıcı bir kar başlığını (en soldaki görüntü) desteklediği kadar yüksektir. Zirveler o kadar yüksek ki ağaçlar büyüyemez – peyzajlar griye döner, çünkü sadece çim ve küçük çalılar soğuktan kurtulabilir.

17

Gece İskandinavya

Dolunay altında,  gece yarısından hemen önce Güney İskandinavya

Kuzeyde yeşil bir şafak (üst orta), Baltık Denizi’nin sağ alt kısmı (sağ alt), bulutlar (sağ üst) ve kar yağışı dolunay ışığı altında görülmekte. Şehir ışıkları son derece belirgin, Danimarka’yı kuzey komşularından ayıran Baltık Denizi’ne uzanan Skagerrak ve Kattegat denizyolunun kıyı şeridi oldukça belirgin.

18

İyi Hava Şartları ve Kahverengi Su, Arjantin

Güney Amerika’nın Amazon Nehri’nden sonra ikinci en büyüğü olan Paraná Nehri’ni n kahverengi çamurlu suyu.  Arjantin’in başkenti  Buenos Aires’in) gri kütlesi.

19

Nehirler ve Karlar Himalayalar, Çin ve Hindistan

Himalaya serisi, Çin-Hindistan sınırının yakınında. Karların üzerinde akşam gölgesinin düştüğü zirveler

20

Kırmızı Hayaletler, Kuzeybatı Meksika

Aktif bir fırtınanın beyaz ışığının üzerinde bir kırmızı renk var (sol üstte). Bunlara sprite (hayalet) deniyor. Bunlar da elektrik boşalmasıdır ancak yıldırımdan farklı olarak ışıklı fakat soğuk plazma fenomeni olarak sınıflandırılır. Floresan tüpün deşarjına benzerler.

21

Hindistan-Pakistan Sınırları Gece

Pakistan’ın Indus Nehri vadisinde kuzeye bakan gece panoraması .Bu fotoğraf, gece uluslararası bir sınırın görülebildiği az sayıdaki yerden birisini göstermektedir. Pakistan ve Hindistan arasındaki sarma sınırı, farklı turuncu tonlarına sahip güvenlik ışıklarıyla aydınlatılıyor.

22

İtalya ve Alpler

23

Ay dünya üzerinden yükselirken. Yeşil ışık, atmosfer tabakası

Nasa canlı yayın 

Alın size nasa earth dünyayı canlı izle.

24

Bunları Beğenebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: