Yumurta Şeklinde Drone Elle Kontrol Edilebiliyor

Kuş, helikopter, uçak biçimlilerin ardından dört kutuplu ve yumurta şeklinde drone ’lar ürettiler

PowerVision firması tarafından üretilen yumurta şeklinde drone ’lar el hareketlerini takip ederek güzergahlarını ve yönlerini değiştirebiliyor.  360 derece ile kayıt yapabilen ve PowerEgg adını verdikleri drone’un iniş takımlarını ve pervanelerini içine katladığınızda bir yumurta şeklini alıyor ve bu da taşınmasına kolaylık sağlıyor. 

En iyi tarafı, diyelim ki, yanlışlıkla bir yere çarptırıp kırdığınızda omlet yapabilirsiniz.

 

Havadan görüntüleme temel özelliği sayesinde drone’lar; enerji, tarım, trafik, vahşi yaşam denetimi gibi alanlarda da hizmet verebilmektedir. Ayrıca gelecekte ilkyardım ve kargo amaçlı drone’ları da görebilmemiz oldukça mümkün gözükmekte. Farklı amaçlarda kullanılmak üzere farklı drone’lar mevcuttur. Bunun yanı sıra drone’unuzu uçuşa hazır olarak alabileceğiniz gibi, kendi isteğinize göre, tıpkı bilgisayar toplar gibi kendiniz de oluşturabilirsiniz. Hobi amaçlı olarak FPV (first person view, drone üzerinden pilot görüşü sistemi) sistemleri ile drone’unuzu donatarak ister uzun menzil uçuşları yapabilir, isterseniz de küçük boyutlu ve yüksek manevra kabiliyetine sahip drone’lar ile yarışmalar yapabilirsiniz.

Günümüzde drone’ların çok sıkılıkla kişisel amaçlı olarak havadan görüntüleme amacıyla kullanıldığına tanık oluyoruz. Sektördeki en ünlü marka olan DJI‘ın, Mavic Pro ve Phantom gibi uçuşa hazır ve kullanımı oldukça kolay drone’ların yanı sıra Yuneec firmasının Typhoon ve Breeze modelleri, kendin yap drone’ların meşhur APM ve PixHawk kontrolcülerinin üreticisi olan 3DR’ın Solo isimli drone’ları da piyasada mevcut. Aksiyon kameraları ile meşhur firma GoPro da, Karma isimli ürünü ile bu sektöre giriş yapmış durumda.

yumurta şeklinde drone

Drone Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir sözcük, ancak günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan dronelar, artık daha ulaşılabilir durumda. Günümüzde iki farklı Drone tipi mevcut; bunlardan birisi Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen ARDrone ve DJIPhantom gibi ürünler. Diğeri de; gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları. Mark Zuckerberg’in Internet projesi ile bu tip Drone’larla internet olmayan bölgelere, interneti sunma hayali bulunmakta.

Bir başka teknolojik mevzu olan “Özel Jet tadında elektrikli araba” sayfasına isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: