Zihin Okuma Teknolojisi Artık Cep Telefonlarında Olacak

Zihin Okuma Teknolojisi Cep Telefonlarına Uygulanacak

Bir arabirimle zihin okuma teknolojisinin mazisi oldukça eskiye dayanıyor. Gelinen noktada ise durum çok şaşırtıcı.  Önümüzdeki beş yıl içerisinde, akıllı telefonunuz büyük bir ihtimalle aklınızdan geçenleri okuyabilecek. Bu yeni zihin okuma teknolojisi; beyin tarafından yayılan dalgaları akıllı telefonlar vasıtasıyla okuyabilme üzerine geliştirildi.

Yapılan bir testte, kişinin aklından bir sayı tutması istendi ve cihaz beyni tarayarak bu rakamı tahmin etti. Rakamlardaki doğru tahmin %90 ve tek sesli hecelerdeki doğru tahmin oranı %61 olarak gerçekleşti. Bir Japon araştırma ekibi, düşünceleri  tercüme edebilen teknolojik proje üzerinde çalışıyor. Ekip, cep telefonları için beyin bilgisayarı  (brain-computer interface BIC) uygulaması geliştiriyor. Teknoloji, facebook ve ElonMusk tarafından geliştirilen sisteme benziyor.  Zihin okuma özellikli cep telefonlarıyla, konuşma yeteneğini kaybetmiş insanlara yardım amaçlanıyor!  Japon bilim adamlarına göre beyin okuma teknolojisi 5 yıl içerisinde hazır vaziyete gelecek

beyin okuma
zihin okuma teknolojisi

İnsanlar, düşünce okuma teknolojisinin gelişmesini arzu ediyor mu?

Bu isteğin şiddetinden olsa gerek, düşünce okumayla ilgili başka pek çok çalışma yapılmakta. Bunlardan birisi de; Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi tarafından kaydedildi. Nature dergisinde yayımlanan gelişmeye göre, altı gönüllüye baktıkları resimlerle ilgili ne düşündükleri soruldu. Kişilerin beyinlerinin monitör görüntüleri sayesinde ne düşündükleri belirlendikten sonra cevaplar alındı ve MRI beyin tarayıcının yüzde 80 oranında düşünceyi okuyabildiği görüldü.

Daha önce California Üniversite’sinde de benzer teknikler geliştirilmişti. Bilim adamları tarayıcının yüzde 80 oranında düşünceleri okuyabilmesinin insanlık için çok önemli bir gelişme olduğunu, ancak hastanın rızası dışında, kötü emeller için kullanılma ihtimalinin de “korkutucu” olduğunu  söylediler. Özel sırların açığa çıkması, gizliliğin kalmaması gibi rahatsız edici unsurlarla birlikte, beyin okuma tekniklerinin pek çok suç olayını açığa kavuşturacağı da vurgulanıyor

BCI Brain Computer Interface- Beyin Bilgisayar Arabirimi Teknolojisi

EEG cihazıyla beyin dalgalarının görüntülenmesi hayata geçtikten sonra, bu görüntülerin düşüncelerle ilişkili olarak ortaya çıkardığı dalga biçimlerinin araştırılması ( beyin okuma ) oldukça eski 1924 yılına dayanıyor. Bu düşünce okuma teknolojisinin geçirdiği evreleri çok özlü biçimde hazırlanmış bu güzel inografik görsel ile kolaylıkla gözleyebilirsiniz. 

BURADAN (sağ tıklayıp yeni sekmede açtıktan sonra inografi üzerine sol tıklayın)

Kulağa bir bilim-kurgu ürünü gibi gelen bu gelişmeler, çeşitli araştırmaları bir arada yürütmekte olan bilim insanları sayesinde hayatımıza yakın bir zamanda girecekmiş gibi görünüyor. Hali hazırda var olan Siri ve Google Asistan gibi ses ara yüzleriyle çalışan asistan uygulamalarını çok daha ileri verimlilik düzeylerine taşıması beklenen bu gelişmenin esas önemli yanı ise, konuşma engeli olan insanlara sunacağı hizmet. Konuşurken ve bir konuşmayı dinlerken beynimizin ürettiği sinyalleri çözümlemek üzere çalışmalar yapmakta olan bilim insanları, bu sinyallerin yazıya dökümünde farklı zihinsel aktivitelerin olumlu ve olumsuz sonuçlarını da analiz ediyorlar.

düşünce okuma
beyin okuma - zihin okuyucu

Yani bilim insanları, bir sözcüğü söylediğimizde beynimizin ürettiği sinyalin aynısını, sözcüğü zihnimizden geçirdiğimizde beynimizin ürettiği sinyalle doğru olarak eşleştirmenin yolunu akıllı telefonlara uygulamaya uğraşıyorlar.

Toyohashi University of technology

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: